مطب درمان زخم آسا

زخم تاتو چرا ایجاد می‌شود؟ راه های درمان آن چیست؟

زخم تاتو چرا ایجاد می‌شود؟ راه های درمان آن چیست؟
فهرست مطالب

تاتو سال‌های سال روش پرطرفداری برای زینت‌ بخشی بدن بوده است. هنرمندان تصویرهای زیبا و استادانه را مستقیماً بر روی پوست نقش می‌زنند، به‌ این‌ ترتیب فردی که تاتو بر روی پوستش می‌زند، یک اثر را تا پایان عمر همراه خواهد داشت. اما ناگفته نماند که تاتو می‌تواند عوارض جانبی ناخوشایندی را نیز به دنبال داشته باشد که یکی از آن‌ها باقی ماندن جای زخم است.

چه تاتو تمام بازوی‌تان را بپوشاند، چه تصویر ساده‌ای روی شانه باشد یا مانند بسیاری از خانم‌ها ابرو یا لب‌های خود را تتو کرده باشید، این امکان وجود دارد که جای زخم بعد از تاتو باقی بماند.

انواع زخم تاتو

اسکار یا جای زخم تاتو دو نوع دارد:

زخم‌های هایپرتروفیک

زخم‌های هایپرتروفیک

جای زخم برآمده که با اصطلاح اسکار هایپرتروفیک نیز شناخته می‌شود، طی فرایند التیام یافتن زخم تاتو ایجاد می‌شود. جای زخم هایپرتروفیک اسکار برجسته، ضخیم و شایعی است که به دیدنش عادت دارید. جای زخم هایپرتروفیک همان نوع اسکاری است که وقتی بدن‌تان را می‌برید، روی پوست‌تان ایجاد می‌شود.

زخم‌های کلوئید

زخم‌های کلوئید

جای زخم کلوئیدی اسکار پیازی‌شکل و در حال رشدی است که هر نوع زخم پوستی، از جمله تاتو می‌تواند محرک ایجاد آن باشد. جای زخم کلوئیدی شبیه لکه‌ای لاستیکی است که بزرگ و پخش می‌شود. جای زخم کلوئیدی گاهی از خود تاتو پهن‌تر می‌شود. اگر جای زخم کلوئیدی دارید، کار عاقلانه این است که برای درمان اقدام کنید.

نشانه‌های زخم شدن و عفونت تاتو

نشانه‌های زخم شدن و عفونت تاتو

جای زخم بعد از تاتو شکل‌های مشخص و متفاوت بسیاری دارد. اسکارهای متفاوت ویژگی‌های بارزی دارند که باید از آن‌ها اطلاع داشته باشید تا بتوانید تفاوت بین باقی ماندن جای زخم و التیام یافتن را تشخیص بدهید:

 • پوست برآمده و فرورفته: یک واکنش شناخته‌شده به زخم بعد از تاتو برجسته یا فرورفته شدن پوست است. برجستگی یا فرورفتگی در ناحیه‌هایی از پوست ایجاد می‌شود که آسیب‌دیده‌ترین بافت را دارند .
 • سرخی و التهاب: اگر تاتو مدت‌ها پس از التیام یافتن هنوز سرخ باشد و ورم هم کرده باشد، عامل اصلی این وضعیت زخم بعد از تاتو است.
 • تغییر رنگ: رنگ تاتو محوشده و حتی تار و نامشخص می‌شود.

علائم عفونت کردن تاتو به شرح زیر است:

 • ورم سرخ رنگی که به تدریج بدتر می‌شود. ورم و سرخی تا حدی عادی است، اما انتظار می‌رود این علائم به مرور بهتر شود.
 • ترشح، چرک و بوی بد وحشتناک
 • برجستگی‌های تاول‌مانند متورم
 • علائم عمومی تب

دلایل ایجاد زخم تاتو

تاتو نوعی هنر دائمی است. هنرمند تاتو کار جوهر را در لایه میانی پوست وارد می‌کند. اگر زدن تاتو به درستی انجام نشود، ممکن است جای زخمی دائمی روی پوست باقی بماند. هنرمند تاتو کار معتبر و باتجربه سوزن‌ها و جوهر را دقیقاً در نقطه درست وارد می‌کند و سوزن را در نقاط خیلی عمیق فرو نمی‌کند. جای زخم بعد از تاتو نتیجه تکنیک نامناسب و فروکردن سوزن در لایه‌های عمقی‌تر پوست است.

همان‌طور که بافت‌های عمقی در تلاش برای التیام یافتن‌اند، جای زخمی در نتیجه تولید کلاژن توسط پوست پدیدار می‌شود. به‌ این‌ ترتیب به‌ جای نقش صاف و هموار تاتو می‌بینید که اثر هنری مانند کلوئید یا گوشت اضافه برآمده یا فرورفته می‌شود. رنگ تاتو نیز تغییر می‌کند. اگر بعد از زدن تاتو به خوبی از تاتو مراقبت نکنید، احتمال باقی ماندن جای زخم بیشتر می‌شود. پس توصیه‌های هنرمند تاتو کار را درباره مراقبت پس از تاتو به دقت رعایت کنید. در ادامه شایع‌ترین شرایط و عامل‌هایی را که منجر به باقی ماندن جای زخم تاتو می‌شود، توضیح می‌دهیم.

ناتوانی بدن در ترمیم زخم

ناتوانی بدن در ترمیم زخم

التیام یافتن کامل تاتو به‌ طور متوسط حدود دو هفته طول می‌کشد. برخی افراد به‌طور طبیعی به دلیل ناتوانی بدن در ترمیم زخم بیشتر مستعد باقی ماندن جای زخم هستند. ناتوانی بدن در التیام دادن زخم‌ها را باید قبل از تاتو در نظر داشته باشید. اگر پوست‌تان به سختی زخم‌ها را ترمیم می‌کند، ممکن است تاتو زدن برای‌تان دردسر ساز شود.

خاراندن محل زخم تاتو

خاراندن محل زخم تاتو

خود تاتو نوعی زخم است. زخم تاتو باید خوب شود تا نتیجه نهایی قابل‌ مشاهده شود. رویه بستن زخم تاتو کاملاً عادی است، فقط باید در برابر وسوسه کندن رویه زخم مقاومت کنید تا بافت همبند جای زخم ایجاد نشود. زخم در حال التیام یافتن تاتو گاهی به خارش می‌افتد. تاتوی تازه را به هیچ وجه نخارانید، در غیر این صورت جای زخم روی بدن‌تان باقی خواهد ماند.

عفونت زخم تاتو

عفونت زخم تاتو

تماس باکتری‌ها با زخم تاتوی تازه منجر به عفونت می‌شود. عفونت زخم مشکلات بیشتری را برای خود تاتو ایجاد می‌کند، به‌ علاوه اگر عفونت پخش شود، سلامت بقیه بدن نیز به خطر می‌افتد. عفونت‌های پوستی به سرعت ملتهب می‌شوند، التهاب فرایند ترمیم زخم تاتو را بیشتر مختل می‌کند و احتمالاً روی جوهر تاتو را می‌پوشاند.

درمان و از بین بردن زخم تاتو

روش‌های درمان جای زخم تاتو همان روش‌هایی است که برای از بین بردن هر نوع جای زخم دیگری نیز به کار برده می‌شود. اما از آن‌ جایی که جای زخم تاتو به دو صورت هایپرتروفیک و کلوئیدی دیده می‌شود، در این بخش درمان‌های مؤثر برای رفع این دو نوع اسکار را توضیح می‌دهیم. در هر حال لازم است قبل از انتخاب هر روش درمان با پزشک یا متخصص زخم مشورت کنید.

ژل سیلیکونی

ژل سیلیکونی

ژل یا ورقه سیلیکونی بر روی پوست‌های در حال التیامی مانند جای زخم تاتو به کار برده می‌شود تا سیلیکون جای زخم را نرم و صاف کند. به‌ علاوه ژل یا ورقه سیلیکونی خارش و ناراحتی را برطرف می‌کند.

ورقه‌های سیلیکونی تولید کلاژن، یعنی پروتئین تشکیل‌دهنده بافت همبند جای زخم، را کاهش می‌دهند. همچنین ورقه سیلیکونی از ورود باکتری‌ها به داخل جای زخم جلوگیری می‌کند. باکتری‌ها محرک تولید کلاژن بیشتر می‌شوند. برای این که ژل یا ورقه سیلیکونی تأثیرگذار باشد، باید به مدت حداقل سه ماه، هر روز 12 ساعت روی پوست باقی بماند.

آلوورا

آلوورا

آلوورا گیاهی با ویژگی‌های تسکین‌ بخشی پوست است. زدن ژل آلوورا روی پوست به محو شدن جای زخم تاتو کمک می‌کند. همچنین می‌توانید ژل آلوورا را هنگام ترمیم زخم روی پوست بزنید، تا احتمال باقی ماندن جای زخم کمتر شود.

پژوهش‌های کافی درباره احتمال آسیب زدن آلوورا به رنگدانه‌های تاتو وجود ندارد. اما شکی نیست که آلوورای موجود در ژل سیلیکونی برای پیشگیری از جای زخم هایپرتروفیک مؤثر است.

درمان عفونت زخم تاتو

درمان عفونت زخم تاتو

اگر فکر می‌کنید تاتوی‌تان عفونت کرده است، فوراً به پزشک یا متخصص زخم مراجعه کنید. از نشانه‌های عفونت می‌توان به چرک، سرخی پوست و ورم شدید اشاره کرد.

هر چه زودتر به پزشک مراجعه کنید تا سریع‌تر از پخش شدن عفونت جلوگیری کنید. احتمالاً پزشک آنتی‌بیوتیک خوراکی یا موضعی را برای درمان عفونت تجویز خواهد کرد. مصرف آنتی‌بیوتیک عفونت را از بین می‌برد و نقش تاتو را بدون آسیب دیدن بیشتر حفظ می‌کند.

برای درمان زخم تاتوی خود می‌توانید به کلینیک آسازخم مراجعه کنید. اسازخم، متشکل از متخصصین مجرب در حوزه‌های مرتبط به زخم و مجهز به پیشرفته‌ترین تجهیزات برای درمان انواع زخم و از بین بردن اسکار، می‌تواند به شما در درمان زخم تاتو کمک کند.

راه‌های ارتباطی:

۸۸۶۶۷۳۶۹

۰۹۱۲۹۷۲۳۹۱۷

آدرس: تهران،خیابان ولیعصر،بالاتر از میرداماد، خیابان بهرامی،پلاک ۹۴ واحد ۱۰۴

امکان استفاده از پارکینگ مهمان برای مراجعین کلینیک

راه‌های پیشگیری از ایجاد زخم تاتو

بسیار بعید است که کسی به قصد باقی ماندن جای زخم روی بدنش به هنرمند تاتو کار مراجعه کند. با این‌ حال چون واکنش پوست هر فردی به عمل تاتو زدن با بقیه فرق دارد، هیچ تضمینی برای جلوگیری از باقی ماندن جای زخم وجود ندارد، مگر آن که کلاً از تاتو زدن منصرف شوید. خوشبختانه روش‌هایی برای کاهش احتمال باقی ماندن جای زخم تاتو وجود دارد. توصیه‌های زیر را رعایت کنید تا احتمال باقی ماندن جای زخم تاتو به حداقل برسد:

 • یک هنرمند تاتو کار ماهر پیدا کنید: بسیاری از دلایل باقی ماندن جای زخم تاتو از همان سالن تاتو شروع می‌شود. اگر هنرمند تاتو کار سوزن تاتو را در عمق بسیار زیادی فرو کند، جوهر خیلی قدیمی باشد یا سوزن به خوبی تمیز نشده باشد، احتمال باقی ماندن جای زخم در دوران ترمیم زخم تاتو بیشتر می‌شود. هنرمند تاتو کار ماهر می‌داند که چطور آسیب دیدن پوست را به حداقل برساند و وسایل و تجهیزات را چگونه به خوبی تمیز و ضدعفونی کند. پس به هنرمند تاتو کار معتبر مراجعه کنید.
 • پس از تاتو به خوبی از زخم مراقبت کنید: تاتو نیز مانند هر زخم دیگری در دوران التیام یافتن‌شان به مراقبت نیاز دارد. مراقبت از زخم برای پیشگیری از عفونت کردنش و هر چه سریع‌تر ترمیم یافتنش ضروری است. تمیز نگه داشتن تاتو روش دیگری برای به حداقل رساندن جای زخم است. ناحیه تاتو را در دوران التیام زخم بپوشانید و خشک نگه دارید. می‌توانید زخم را با پانسمان فیلم ضد آب پلاستیکی بپوشانید یا پانسمان فیلم مخصوص ترمیم زخم تهیه کنید. همچنین می‌توانید مرهم تسکین‌ دهنده روی پوست بزنید تا فرایند التیام زخم تسریع شود.
 • از خودتان مراقبت کنید: سالم نگه داشتن خودتان راه دیگری برای تسریع فرایند التیام زخم است. از کارهایی مانند سیگار کشیدن، مصرف مواد مخدر و مشروبات الکلی پرهیز کنید، چون این مواد فرایند التیام زخم را آهسته‌تر می‌کند. پوست در حال التیام را بیش از حد در معرض نور خورشید قرار ندهید، تماس زیاد با آفتاب می‌تواند منجر به آفتاب‌ سوختگی شود. همچنین از انجام فعالیت‌هایی مانند بلند کردن وزنه‌های سنگین که باعث فشار آمدن به پوست ناحیه درگیر می‌شود، خودداری کنید.
 • زخم تاتو را دستکاری نکنید: زخم تاتو نیز مانند هر زخم دیگری رویه می‌بندد تا در ترمیم دادن ایمن زخم به بدن کمک کند. دستکاری رویه زخم تاتو یا خاراندنش در زمان ترمیم پوست، فرایند التیام‌ بخشی پس از تاتو را طولانی‌تر می‌کند. به‌ علاوه وقتی رویه زخم را جدا می‌کنید، چون مدام روی زخم را باز می‌کنید، احتمال عفونت کردن زخم بیشتر می‌شود.

پرسش‌های پرتکرار

باقی ماندن جای زخم بعد از تاتو عادی است؟

تکنیک نامناسب تاتو کار و زدن تاتو در لایه‌های عمقی‌تر پوست باعث باقی ماندن جای زخم تاتو می‌شود. همان‌طور که بافت‌های عمقی‌تر در حال ترمیم هستند، جای زخم در نتیجه تولید کلاژن توسط پوست ایجاد می‌شود.

تاتو زدن روی جای زخم دردناک است؟

متأسفانه زدن تاتو روی جای زخم دردناک‌تر از حالت عادی است. چون پوست قبلاً آسیب دیده است، بسیار حساس است و در نتیجه تاتو زدن بسیار دردناک‌تر می‌شود.

جای زخم تاتو خود به‌ خود از بین می‌رود؟

جای زخم به مرور زمان کم‌رنگ می‌شود، اما کاملاً از بین نمی‌رود. اگر جای زخم بعد از تاتو روی بدن‌تان باقی مانده است، می‌توانید جای زخم را با عمل جراحی بردارید یا روی بافت همبند جای زخم را تاتو بزنید.

جای زخم تاتو دائمی است؟

متأسفانه جای زخم دائمی است. بااین‌حال با لیزر می‌توان ظاهر جای زخم را بهتر کرد. اگر اسکار برآمده یا سرخ باشد، لیزر جای زخم را نرم و صاف می‌کند و به شبیه شدنش به پوست کمک می‌کند.

اگر تاتو کار در زدن تاتو زیاده‌روی کند، ممکن است جای زخم باقی بماند؟

اگر تاتو کار بیش از حد فشار بیاورد و زیاده‌روی کند، جای زخم تاتو باقی می‌ماند یا لکه‌های پوستی روی ناحیه زیاد فشار داده شده ایجاد می‌شود. این نوع آسیب‌دیدگی در اثر سریع حرکت دادن دستگاه یا چندین بار حرکت دستگاه روی یک ناحیه برای پررنگ کردن تاتو به وجود می‌آید.

تاتوی جدیدم را باید شب‌ها بپوشانم؟

شب اول که جوهر هنوز تازه است، بهتر است ناحیه تاتو شده را با پلاستیک بپوشانید. البته کار عاقلانه این است که با هنرمند تاتو کار مشورت کنید و از ایشان راهنمایی بگیرید. پس از شب اول باید حواس‌تان باشد که تاتو هوای کافی دریافت کند و دیگر نباید آن را بپوشانید.

اگر تاتو را بیش از حد مرطوب کنم، چه اتفاقی می‌افتد؟

بیش از حد مرطوب کردن تاتو فرایند ترمیم زخم را به تأخیر می‌اندازد. رطوبت بیش از حد پوست محیط ایده‌آلی را برای رشد میکروب‌ها و باکتری‌ها ایجاد می‌کند. بنابراین یکی از نشانه‌های اصلی رطوبت بیش از حد، پوست ملتهب و تحریک‌شده است. یکی دیگر از نشانه‌های مهم رطوبت زیاد، مسدود شدن منافذ پوست است.

زنبیل خرید
تماس با کلینیک
× مشاوره در واتساپ