مطب درمان زخم آسا

انواع درمان خانگی برای از بین بردن جای زخم

انواع درمان خانگی برای از بین بردن جای زخم
فهرست مطالب

اغلب، کلاژن جدید و پوست ترمیم شده از روی جای زخم یا اسکار مشخص هستند. ایجاد بافت اسکار بخشی از فرایند ضروری و طبیعی ترمیم زخم است. برخی جای زخم‌ها به مرور زمان ناپدید می‌شوند، اما دیگر موارد باقی می‌مانند. اکثرا به دنبال روش‌هایی برای کمتر دیده شدن جای زخم‌ها هستند. برخی از درمان‌های خانگی می‌توانند به جلوگیری از تشکیل جای زخم کمک کرده و ظاهر اسکار موجود را نیز بهبود بخشند. به عبارت دیگر، تمامی زخم‌ها با درمان‌های خانگی ترمیم نمی‌شوند، زیرا ممکن است قدیمی، حاد، مزمن یا عفونی باشند.

انواع زخم

زمانی که صدمه می‌بینید یا برخی جراحی‌ها را انجام می‌دهید، تشکیل بافت اسکار بخشی از روند طبیعی ترمیم است. اما این بافت، فیبر بیشتری نسبت به پوست طبیعی دارد که می‌تواند جای زخم را بسیار مشهود کند. درک جای زخم‌هایی که دارید و چگونه تشکیل شده‌اند، به انتخاب درمان درست برای ترمیم آن کمک می‌کند.

فهرست زیر برخی از رایج‌ترین جای زخم‌هایی که بعد از برخی صدمات ساده ایجاد می‌شوند را معرفی می‌کند:

 • اسکارهای کلوئیدی: این اسکارها از فرایندهای ترمیم ناخواسته ایجاد می‌شوند و می‌توانند فراتر از محل آسیب دیده نیز گسترش یابند. بسته به اندازه جای زخم و موقعیت آن، می‌تواند حرکت را متوقف کند و پس از آسیب شدید به پوست ایجاد گردد.
 • اسکارهای هاپرتروفیک: این جای زخم‌ها شبیه به جای زخم‌های کلوئیدی هستند. در جایی که صدمه ایجاد شده باقی می‌مانند و می‌توانند سطح پوست را بلند کرده و باعث درد شوند.
 • جای جوش: این نوع مرسوم از جای زخم می‌تواند به خاطر آکنه شدید که در هر سنی ایجاد می‌شود، به وجود بیاید. حتی با درمان موثر جوش، جای جوش‌ها می‌توانند به شکل‌ حفره‌ها یا منافذ عمیق در پوست در تمامی عمر باقی بمانند.
 • جای زخم‌های آتروفیک: این نوع جای زخم ظاهر فرو رفته را در پوست ایجاد می‌کند. اسکارهای آتروفیک زمانی روی می‌دهند که چربی یا لایه‌های بافت تحلیل رفته باشند.
 • جای زخم‌های جمع شده: این نوع جای اسکار بعد از سوختگی شدید یا تروما ایجاد می‌شود و می‌تواند باعث سفت شدن پوست گردد. شبیه به دیگر اشکال جای زخم‌ها، اسکارهای جمع شده بسته به مکان آن‌ها می‌توانند مانع تحرک شوند.
 • ترک‌های پوستی: استرچ مارک‌ها زمانی که پوست به سرعت کشیده شود ایجاد می‌گردند. این مورد از اسکارها در طی بارداری بانوان رایج است.

هرچند تشخیص و پیشگیری جای زخم‌ها می‌تواند سخت باشد، اما درمان‌های خانگی برای کمک به رفع جای زخم‌ها موثر هستند.

درمان‌های خانگی برای از بین بردن جای زخم

از آنجایی که درمان‌های دارویی مرسوم زیادی بدون مدارک علمی تجویز می‌شوند، ما سعی می‌کنیم تنها درمان‌هایی را ذکر کنیم که ثابت شده‌اند برای رفع جای زخم‌ها مفید هستند. لازم به ذکر است، نتیجه بخشی روش‌های خانگی بسیار زمانبر هستند و پیش از استفاده از این روش‌ها باید حتما با پزشک متخصص زخم مشورت کنید.

روغن نارگیل

روغن نارگیل

اگر صدمه‌ای، مانند بریدگی، پارگی یا سوختگی داشته‌اید، ناحیه صدمه دیده را مرطوب نگه داشته و در هنگام درمان بپوشانید. می‌توانید از روغن نارگیل برای حفظ رطوبت زخم استفاده کنید. این کار ممکن است به جلوگیری از ایجاد اسکار یا بزرگتر، عمیق شدن یا خارش آن جلوگیری کند.

اسیدهای چرب امگا 3 و آنتی اکسیدان‌های روغن نارگیل نشان داده‌اند که از ایجاد جای زخم کلوئیدی پیشگیری کرده و پوست را ترمیم می‌کنند. علاوه‌براین، از آنجایی که روغن نارگیل در مرطوب کردن پوست بسیار موثر است، می‌تواند بخشی از درمان به منظور کمک به کاهش برخی از جای زخم‌ها باشد. به سادگی دو تا سه بار در روز روغن نارگیل را روی پوست بمالید.

آلوئه ورا

آلوئه ورا

مدت زیادی است که می‌دانیم فواید آلوئه ورا در درمان طبیعی برای کمک به بسیاری از بیماری های پوست، مانند درمان جای زخم‌ها، عالی است. آلوئه ورا نه تنها پوست آسیب دیده را تسکین می‌دهد، بلکه با تقویت فرایند ترمیم، به بازسازی بافت‌های آسیب دیده کمک می‌کند. در تحقیقاتی، درمان موضعی آلوئه ورا برای ترمیم سوختگی و جای زخم موثر بوده است. علاوه‌براین، اثرات ترمیم زخم با آلوئه ورا، از جمله توانایی رفع جای زخم، به طور گسترده تایید شده است.

ژل را مستقیما روی ناحیه اسکار قرار دهید. به مدت نیم ساعت یا در صورت امکان بیشتر روی جای زخم بماند. حتی می‌توانید با این ژل بخوابید، زیرا به سرعت خشک می‌شود. سعی کنید دو یا سه بار در روز از این ژل استفاده کنید.

ورقه‌ها یا ژل‌های سیلیکونی

ورقه‌ها یا ژل‌های سیلیکونی

ژل‌ها و ورق‌های سیلیکونی را می‌توان برای پوست در حال ترمیم و نه زخم‌های باز، استفاده کرد. تحقیقات نشان داده‌اند که ژل موضعی سیلیکون بی‌خطر بوده و درمانی موثر برای جای زخم‌های هاپرتروفیک و کلوئیدی می‌باشند. این ژل‌ها نرم و انعطاف پذیر هستند و همانند پانسمان‌ داری چسب استفاده می‌شوند.

برای کمک به نرم کردن پوست و مسطح کردن جای زخم طراحی شده‌اند. روزانه استفاده می‌شوند، می‌توان آنها را شست و به مدت 1 تا 2 هفته مجددا استفاده کرد. نیازی به نسخه ندارید، می‌توانید آنها را به صورت بدون نسخه و از داروخانه محل خود تهیه کنید.

عصاره یا ژل پیاز

عصاره یا ژل پیاز

عصاره پیاز گزینه طبیعی دیگری است که می‌توان استفاده کرد، زیرا حاوی چندین بیوفلاونوئید منحصر به فرد، مانند کوئرستین، کامفرول و سپالین است. تحقیقات نشان می‌دهند که استفاده از عصاره پیاز در مدیریت جای زخم هیپرتروفیک ایجاد شده در شکم بسیار مفید است و استفاده یک بار در روز از ژل عصاره پیاز  بر روی جای زخم‌های جدید بی‌خطر است و به طور قابل توجهی ظاهر کلی، قرمزی، نرمی و صافی آنها را نسبت به نمونه کنترل بهبود می بخشد.

سیر

سیر

سیر گیاهی متعلق به خانواده پیاز یا آلیوم است. قرن‌ها است که در فرهنگ‌های مختلف از آن برای درمان و جلوگیری از طیف وسیعی از بیماری‌ها استفاده می‌کنند. سیر به خاطر داشت آلیسین، ویژگی‌های گند زدا، ضد ویروسی، ضد قارچی و ضدباکتریایی دارد. به کاهش ورم و التهاب نیز کمک کرده و گردش خون را بهبود می‌بخشد. این اثرات مفید به پوست امکان دریافت مواد غذایی بیشتر را می‌دهد. سیر نیز تیوسولفینات دارد که می‌تواند به عنوان یک ضد میکروب عمل کند.

زردچوبه

زردچوبه

مدت زیادی است که زردچوبه توسط فرهنگ‌های زیادی به عنوان دارو در نظر گرفته می‌شود و مصارف غذایی نیز دارد. زردچوبه ادویه اصلی در کاری است. صدها سال است که به علت خواص ضد باکتریایی، ضد التهابی، آنتی اکسیدانی و ضد توموری مورد توجه قرار گرفته است.

بر اساس تحقیقی، شواهد اولیه نشان می‌دهد که محصولات و مکمل‌های حاوی زردچوبه، چه به صورت موضعی یا خوراکی، ممکن است مزایای درمانی برای سلامت پوست داشته باشد. کورکومین ترکیب اصلی زردچوبه می‌باشد.

سرکه سیب

سرکه سیب

سرکه سیب حاوی اسید استیک، سیتریک و سوکسینیک است. طبیعت بسیار اسیدی دارد و بنابراین باید با احتیاط برای پوست استفاده شود. اگر سرکه سیب مستقیما روی پوست و به مدت طولانی استفاده شود، اسیدهای موجود در آن می‌تواند باعث سوختگی پوست شود. به همین دلیل، باید سرکه را با آب رقیق کنید و فقط مقدار کمی از آن را در هر دفعه استفاده کنید. از مصرف آن روی زخم‌های باز یا پوست حساس اجتناب کنید. در تحقیقی روی چندین نفر با اسکار آکنه، ثابت شده لاکتیک اسید بافت، رنگدانه و ظاهر پوست را بهبود می‌بخشد.

عسل

عسل

اگرچه بیشتر بیماران طرفدار استفاده از عسل برای درمان انواع مختلفی از بیماری‌ها در ایران هستند، اما مدرک عملی وجود ندارد که ثابت کند عسل به رفع جای زخم کمک می‌کند. تحقیقی که روی تاثیر عسل مانوکا روی زخم انجام شده بود، نشان داد که هرچند عسل خواص ضد باکتریایی و التهابی دارد، اما در صورت استفاده موضعی، تغییری در ظاهر جای زخم ایجاد نمی‌کند.

بهترین روش درمان جای زخم

بسیاری از اسکارهای خفیف معمولا ممکن است بی‌خطر باشند. با این حال، زخم‌ها احتمال دارد که عفونی شوند و علائم عفونی را به جا بگذارند. از سوی دیگر، شما نمی‌توانید تمامی مواد درمان خانگی ذکر شده را روی زخم‌های باز و مزمن استفاده کنید. علاوه‌براین، درمان‌های خانگی زمان زیادی برای اثرگذاری نیاز دارند و اغلب به اندازه درمان‌های پزشکی موثر نیستند. بنابراین، این دلایل منجر به در نظر گرفتن گزینه‌های درمان پزشکی برای درمان زخم‌ها و رفع اسکارها به روش بی‌خطرتری می‌شود. برخی از این گزینه‌ها به صورت زیر هستند:

 • تزریق استروئید: تزریق کورتیکواستروئیدها می‌تواند در درمان انواع خاصی از اسکارها، مانند جای زخم‌های کلوئیدی و ضخیم، موثر باشد. این تزریق‌ها ورم را کاهش داده و جای زخم را مسطح می‌کنند. این تزریقات در چندین نوبت و در عرض چند ماه انجام می‌شوند. می‌توانید از پزشک خود بپرسید، اگر این روش مناسب شما باشد، به شما می‌توانند پیشنهاد دهد.
 • کربوکسی تراپی: کربوکسی درمانی بر اساس تزریق دوزهای کنترل شده زیر پوستی CO2 است. این روش نقش مثبتی در ترمیم جای زخم‌های قدیمی دارد.
 • اوزون تراپی: اوزون درمانی، فرایندی است که در آن گاز اوزون به بدن تزریق می‌شود تا یک بیماری یا زخم درمان شود. اوزون تراپی نقش مثبتی در تقویت ترمیم زخم و رفع جای زخم دارد.
 • پلاسمای غنی از پلاکت (PRP): در درمان با پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) از تزریق غلظت بالایی از پلاکت‌های خون خود بیمار استفاده می‌شود تا ترمیم زخم و اسکارها تسریع گردد. تزریق PRP معمولا برای جای جوش‌ها انجام می‌شود.
 • پیوند پوست: پیوند پوست برای جایگزینی پوست به ویژه در جای زخم‌های بزرگ مفید است. درماتوم‌های قوی به جراح امکان برداشتن سریع نواحی بزرگی از پوست را می‌دهند که می‌تواند برای پوشاندن نواحی وسیع دریافت کننده استفاده شوند.

سوالات پرتکرار

آیا جای زخم خود به خود رفع می‌گردد؟

رفع کامل جای زخم ممکن نیست، اما برخی جاهای زخم به تدریج و به مرور زمان محو می‌شوند.

آیا وازلین به محو شدن جای زخم کمک می‌کند؟

با محصور کردن رطوبت زخم، به کاهش خشکی و زخم شدن پوست در زمان ترمیم پوست کمک می‌کند. این امر ممکن است به بهبود ظاهر زخم کمک کرده، باعث صاف‌تر و نرم‌تر دیده شدن پوست شود و به کاهش خارش ناشی از خشکی پوست نیز کمک می‌کند.

آیا ویتامین E برای رفع جای زخم خوب است؟

ویتامین E ترمیم زخم را تسریع کرده و زیبایی سوختگی و دیگر زخم‌ها را بهبود می‌بخشد. بسیاری از افراد غیرحرفه‌ای به طور منظم ویتامین E مصرف می‌کنند تا جای زخم را بهتر کنند و برخی از پزشکان مصرف ویتامین E موضعی را بعد از جراحی یا لایه برداری توصیه می‌کنند.

آیا اسکارها در سال‌های آینده می‌توانند دردناک شوند؟

بافت اسکار، مخصوصا در مراحل اولیه، ممکن است همیشه درد نداشته باشد. زیرا در هنگام مراحل اولیه، اعصاب درگیر نمی‌شود. اما همانطور که زمان می‌گذرد و فرایندهای ترمیمی پیش می‌رود، بافت‌های اسکار ممکن است دردناک شوند. این مورد مجددا به علت درگیری پایانه‌های عصبی می‌باشد.

آیا روغن زیتون جای زخم را روشن می‌کند؟

ویتامین‌ها و دیگر آنتی اکسیدان‌ها در روغن زیتون ممکن است جای زخم‌ها را به وسیله کمک به تولید سلول‌های جدید پوست محو کند.

چه روغن‌هایی پوست را تیره می‌کنند؟

برخی روغن‌ها رنگ پوست را تیره می‌کنند، روغن شترمرغ پوست شما را یک یا دو درجه تیره‌تر از رنگ پوست طبیعی می‌کند. اما روغن‌هایی مانند روغن نارگیل پوست را تیره‌تر یا روشن‌تر از رنگ پوست شما نمی‌کند.

آیا ویتامین C جای زخم را درمان می‌کند؟

ویتامین C تنها به دلیل توانایی آن در تنظیم تولید کلاژن در کمک به کاهش ظاهر هایپرتروفیک جای زخم موفق بوده است.

زنبیل خرید
تماس با کلینیک
× مشاوره در واتساپ