کلینیک درمان زخم آسا

زخم و سوختگی بر اثر پودر موبر: علائم و درمان + نکات مهم

زخم و سوختگی بر اثر پودر موبر

برای از بین بردن موهای زائد، در خانه، می‌توان از کرم‌ها و پودرهای موبر، استفاده نمود. برخلاف اپیلاسیون که موها را از ریشه درمی‌آورد، کرم‌های موبر، با مواد شیمیایی خاصی، موهای زائد را در خود حل می‌کنند؛ سپس می‌توانید به راحتی آن‌ها را از روی پوست، پاک کنید.

این مواد شیمیایی، فقط ساقه مو را حل می‌کنند، یعنی بخشی که از پوست بیرون می‌آید. به‌دلیل اینکه، کرم‌های موبر، موها را می‌سوزانند، ممکن است که پوست را نیز بسوزانند، به خصوص اگر پوست شما حساس باشد. این مقاله به عوامل ایجاد سوختگی پودر‌های موبر، و نحوه درمان سوختگی‌های ناشی از استفاده موبر روی پوست می‌پردازد.

اقدامات اولیه بعد از زخم و سوختگی با پودر موبر

اقدامات اولیه بعد از زخم و سوختگی با پودر موبر

 • به سرعت، کرم موبر را کاملاً از روی پوست، پاک کنید و ناحیه را به مدت ۱۵ دقیقه زیر دوش بشویید. اگر دوش در دسترس نیست، ناحیه را به مدت ۱۵ دقیقه، زیر جریان‌ آب ولرم قرار بدهید.
 • به آرامی ناحیه مورد نظر را با یک حوله نرم، خشک کنید. برای کاهش سوزش و درد، از پماد هیدروکورتیزون یا کرم سوختگی پای بچه، استفاده نمائید.
 • سپس محل سوختگی را با وازلین، چرب کنید.
 • از پوشیدن لباس‌های تنگ، یا لباس زیر خودداری کنید (در صورت سوختگی ناحیه تناسلی)

اگر وضعیت شروع به بدتر شدن کرد و درد شما در عرض چند روز تسکین نیافت، بهتر است به پزشک خود مراجعه کنید؛ زیرا ممکن است به آن محصول، واکنش آلرژیک نشان داده باشید که باید در اسرع وقت از آن مراقبت شود.

علائم سوختگی با پودر موبر

علائم سوختگی با پودر موبر

محصولات موبر می‌توانند باعث ایجاد سوختگی، تاول، سوزش، دانه‌های خارش دار و سوختن لایه‌ای از پوست شوند که مرتبط با استفاده از مواد موبر و سایر انواع موبرهای آرایشی هستند. ممکن است هنگام استفاده از محصول متوجه سوزش یا قرمزی شوید و در برخی موارد ممکن است چند روز طول بکشد تا قرمزی، تحریک پوستی یا سوزش ظاهر شود.

سوختگی‌ با پودر موبر می‌تواند باعث ایجاد سوختگی درجه یک یا دو شود، اما با مراقبت و درمان مناسب، مشکل جدی ایجاد نمی‌گردد.

درمان سوختگی با کرم و پودر‌های موبر

درمان سوختگی با کرم و پودر‌های موبر

به محض اینکه دچار سوختگی ناشی از کرم موبر شدید، باید فوراً آن را درمان کنید تا خطر عفونت را کاهش دهید و همچنین از تاول زدن شدید در اثر سوختگی، جلوگیری نمائید. برای درمان، موارد زیر را رعایت نمائید:

مواد شیمیایی را به طور کامل بشویید

قبل از انجام هر کاری، ابتدا باید مواد شیمیایی را به سرعت از روی پوست خود بشویید. محل سوختگی را زیر آب خنک قرار دهید و اجازه دهید حداقل ۱۰ دقیقه بماند تا ناحیه سوختگی، خنک شود.

اگر محل سوختگی ناشی از کرم موبر، بزرگ است، بهتر است آن ناحیه را برای مدت بیشتری در زیر آب، نگه دارید. این کار، به کاهش شدت سوختگی، کمک می‌نماید. هر چه سریعتر، ماده موبر را از روی پوست خود پاک کنید، نتایج درمان سوختگی شما بهتر خواهد بود؛ زیرا با این کار، شما پوست خود را نجات می‌دهید.

پوست خود را پاک کنید

پس از اینکه محل سوختگی بر اثر پودر موبر را شستشو دادید، بهتر است از یک پاک کننده قلیایی در ناحیه آسیب دیده استفاده کنید؛ به این دلیل که، کرم‌های رفع موهای زائد، خاصیت اسیدی دارند و استفاده از یک پاک کننده قلیایی، راهی عالی برای خنثی کردن اثرات سوزانندگی آن‌ها است. پاک کننده قلیایی، فوراً به آرام شدن سوزش آن ناحیه، کمک می‌کند و از بروز تاول‌های بیشتر جلوگیری می‌نماید؛ و درد سوختگی شما را آرام می‌کند.

از کرم‌های کورتیزون استفاده کنید

بسیاری از سوختگی‌های شیمیایی، باعث ایجاد التهاب می‌شوند و برای کاهش آن می‌توانید از کرم‌های استروئیدی موضعی مانند کرم هیدروکورتیزون (کرم موبر) استفاده کنید. این کرم‌ها، یک اثر خنک کننده دارند و به کاهش سریع تورم و التهاب در ناحیه، کمک می‌کنند.

پانسمان بعد از سوختگی بر اثر پود موبر

پس از تمیز کردن و مراقبت از سوختگی بر اثر پودر موبر، روی محل سوختگی را با نئوسپورین اسپری کنید و آن را پانسمان کنید. همچنین می‌توانید آن را با گاز استریل بپوشانید تا زخم شما امکان تنفس بیشتری داشته باشد.

اطمینان حاصل کنید که بانداژی که انجام داده‌اید راحت باشد، اما خیلی سفت یا شل نباشد تا جایی برای التیام زخم و همچنین محافظت از آن در برابر باکتری‌ها، وجود داشته باشد. همچنین می‌توانید، محل سوختگی را با پماد آنتی بیوتیک، پانسمان گاز استریل نفتی و پد گاز بپوشانید.

از کمپرس یخ استفاده کنید

اگر بعد از درمان متوجه شدید که محل سوختگی بر اثر پود موبر همچنان سوزش دارد، می‌توانید از کمپرس سرد روی آن ناحیه استفاده کنید.

این کار، معمولاً درد را تسکین می‌دهد و همچنین می‌تواند به کاهش التهاب و تورم کمک نماید.

از دارو و پانسمان‌های هیدروژل استفاده کنید

می‌توانید از مسکن‌های بدون نسخه، برای کمک به کاهش درد ناشی از سوختگی استفاده کنید.

علاوه بر این، اگر به طور مرتب از وازلین یا ژل نفتی روی محل سوختگی ناشی از کرم موبر استفاده کنید و آن را مرطوب نگه دارید تا خشک و پوسته پوسته نشود، بسیار مفید است. همچنین می‌توانید از پانسمان هیدروژل مخصوص سوختگی استفاده نمائید.

نکات مراقبتی پیش از استفاده از پودر‌ها و کرم‌های موبر

نکات مراقبتی پیش از استفاده از پودر‌ها و کرم‌های موبر

پودرها و کرم‌های موبر را می‌توان روی پاها، نیمه پایینی صورت و ناحیه بیکینی یا ناحیه تناسلی (با اجتناب از تماس مستقیم با ناحیه تناسلی) استفاده کرد.

 • بر روی ناحیه کوچکی از پا یا بازوی خود کرم موبر را تست کنید.
 • سطح pH پوست شما کمی اسیدی است و سطح pH این کرم‌ها می‌تواند روی پوست، تأثیر منفی بگذارد و منجر به آسیب شود. این آسیب ممکن است برای افرادی که پوست حساسی دارند بیشتر قابل توجه باشد. از این رو، قبل از اعمال آن بر روی بخش بزرگی از پوست، باید یک تست کوچک انجام دهید.
 • مطمئن شوید که موبر، مناسب پوست شما است. از کرمی استفاده کنید که نشان دهد می‌تواند روی ناحیه موهای زائد شما استفاده شود. برخی از فرمول‌های این کرم‌های موبر، پرقدرت‌تر از بقیه هستند و ممکن است برای مناطق حساس، بیش از حد قوی باشند. این مواد را روی پوستی که تحریک شده و یا آسیب دیده است استفاده نکنید.
 • بیشتر کرم‌های موبر باید ۳ تا ۱۰ دقیقه روی پوست بمانند. دستورالعمل‌های روی بسته بندی کرم خود را بخوانید تا متوجه شوید دقیقاً چه مدت باید آن را روی پوست خود نگه دارید.
 • اگر اولین باری است که از کرم موبر استفاده می‌کنید، آن را برای مدت کمتری از آنچه در روی جعبه توصیه شده‌ است، روی پوست خود بگذارید. دو تا سه دقیقه، زمان خوبی برای شروع است.
 • یک دستمال مرطوب و سرد در دسترس داشته باشید، برای زمانی که احساس سوزش کردید.

مراقبت‌های بعد از استفاده از پودر موبر

تا زمانی که به ترکیبات موبر، حساسیت نداشته باشید، اگر از کرم موبر مناسب بر روی بدن خود استفاده کنید و دستورالعمل‌ها را به دقت دنبال کنید، مشکلی برای شما پیش نمی‌آید.

اگر احساس سوزش کردید، پماد هیدروکورتیزون و ژل نفتی نیز می‌توانند به تسکین سوختگی کمک کنند. از آنجایی که محصولات موبر اسیدی هستند، لوسیون قلیایی می‌تواند اثرات سوختگی را خنثی کند.

نتیجه گیری

سوختگی‌های درجه اول، دوم یا سوم ناشی از پودرها یا کرم‌های موبر، ممکن است زمانی اتفاق بیافتند که کرم موبر برای مدت طولانی روی پوست بماند. معمولاً این سوختگی‌ها در ناحیه کشاله ران اتفاق می‌افتند؛ زیرا پوست در آنجا حساس است.

سوختگی‌های شیمیایی دردناک هستند و نیاز به مراقبت‌های پزشکی دارند. برای جلوگیری از این موارد، مطمئن شوید که کرم را برای مدت زمان مناسب روی پوست بگذارید و آن را روی پوستی که کرم برای آن ساخته شده است، استفاده کنید.

اگر هنگام استفاده از کرم‌های موبر، احساس درد یا سوزش کردید، بلافاصله کرم را از روی پوست بردارید و پوست خود را با آب سرد بشویید.

سؤالات متداول

برای سوختگی‌ بر اثر مواد موبر از مصرف چه چیزی باید اجتناب کنم؟

 • کره
 • سفیده تخم مرغ
 • روغن
 • خمیردندان

اینها معمولاً به عنوان درمان سوختگی‌های شیمیایی پیشنهاد می‌شوند، اما واقعیت این است که به هیچ وجه کمکی نمی‌کنند.

آیا می‌توانم از خمیر دندان، برای رفع سوختگی‌های پودر موبر استفاده کنم؟

محصولاتی مانند خمیر دندان می‌توانند سوختگی را بدتر کرده و باعث التهاب و تحریک ناحیه شوند.

آیا کرم‌ها و پودرهای موبر، مورد تایید FDA هستند؟

در حالی که برخی از مارک‌های خاص مورد تایید FDA هستند، همه کرم‌های موبر دارای هشدارهای مهم هستند؛ زیرا آن‌ها مواد شیمیایی بسیار قوی هستند و می‌توانند باعث سوختگی یا واکنش‌های جدی شوند.

آیا استفاده از محصولات موبر برای صورت بی‌خطر است؟

کرم موبر به طور کلی برای استفاده در نیمه پایینی صورت، از جمله چانه، گونه‌ها یا خط سبیل بی‌خطر می‌باشد؛ اما اگر پوست حساسی دارید، بهتر است آن را روی صورت خود استفاده نکنید. روش‌های بهتر و ایمن تری برای رفع موهای زائد صورت وجود دارند. استفاده از پودرهای موبر به دلیل دارا بودن مواد شیمیایی قوی، برای صورت شما توصیه نمی‌شود.

اگر از آنها در اطراف دهان خود استفاده می‌کنید، اقدامات احتیاطی بیشتری انجام دهید تا مطمئن شوید که این مواد، وارد دهان شما نشوند، زیرا خوردن مواد شیمیایی می‌تواند خطرناک باشد. هرگز از مواد موبر، در نزدیکی چشم استفاده نکنید، بنابراین از استفاده از آن برای ابروهای خود خودداری نمائید.

آیا استفاده از محصولات موبر برای استفاده در اطراف ناحیه تناسلی بی‌خطر است؟

بله، استفاده از آنها برای ناحیه تناسلی بی‌خطر است، در واقع برخی از محصولات موبر دارای انواع خاصی هستند که می‌توانند برای دستگاه تناسلی استفاده شوند.

رفع سوختگی شیمیایی کرم موبر چقدر طول می‌کشد؟

اثرات سوختگی شیمیایی می‌توانند، چند روز، چند هفته یا حتی چند ماه طول بکشند.

این زمان، به شدت سوختگی و چگونگی مراقبت از آن پس از وقوع، بستگی دارد.

مراقبت و درمان منظم، معمولاً اثرات آن را بسیار سریعتر از بین می‌برد.

اگر کرم مرطوب کننده باعث سوختن بیشتر آن ناحیه شود چه؟

اگر کرم مرطوب‌کننده‌ای که روی محل سوختگی استفاده می‌کنید باعث شود که احساس سوزش بیشتری داشته باشید، احتمالاً به کرم مورد نظر آلرژی دارید.

فوراً آن را بشویید و کرم دیگری بمالید یا یک روش تسکین دهنده جایگزین پیدا کنید.

چرا پود‌رهای موبر بوی عجیبی دارند؟ آیا تاریخ مصرفش تمام شده است؟

ممکن است متوجه شوید که کرم‌های موبر دارای بوی خاصی هستند که معمولاً مانند بوی تخم مرغ فاسد است. این بو، به دلیل واکنش شیمیایی بین کرم موبر و موهای شما است.

درمان خانگی سوختگی بر اثر پودر موبر چیست؟

آلوئه ورا. آلوئه ورا، به دلایلی به عنوان گیاه سوختگی شناخته می‌شود و داشتن آن در خانه می‌تواند واقعاً کمک کند.

ژل آلوئه ورا (از روی برگ آن و یا از بطری) را روی ناحیه آسیب دیده بمالید و آن را به آرامی، پخش کنید.

استفاده از آلوئه‌ورا، به کاهش خطر عفونت، جلوگیری از التهاب و افزایش روند بهبود کمک می‌کند.

فهرست مطالب
زنبیل خرید
تماس با کلینیک
×مشاوره در واتساپ