مطب درمان زخم آسا

مراقبت از زخم کودکان: پانسمان و مراقبت از انواع زخم کودکان

مراقبت از زخم کودکان
فهرست مطالب

اگر فرزندتان در سانحه‌ای آسیب دیده باشد، احتمالاً دچار زخم‌هایی پوستی مانند کبودی، خراش یا بریدگی شده است. زخم‌های بزرگ به بخیه یا استیپل نیاز دارند. بریدگی‌ها با توجه به محل، علت و عمق بریدگی و عامل‌های دیگر درمان می‌شوند. بریدگی‌ها گاهی خودبه‌خود و بدون نیاز به درمان التیام پیدا می‌کنند. اما زخم‌های بزرگتر باید توسط پزشک و با استفاده از بخیه، استیپل، پانسمان پلاستیکی یا نوعی چسب جراحی قوی درمان شوند. روش‌های پانسمان زخم کودکان و توصیه‌های مهم مربوط به مراقبت از زخم کودکان را در این مقاله برای‌تان توضیح می‌دهیم.

مراقبت‌های اولیه از زخم کودکان

مراقبت‌های اولیه از زخم کودکان

زخمی شدن و قسمتی از بدن را بریدن در بعضی اوقات، بخشی از دوران کودکی است. خوشبختانه اکثر زخم‌های کودکان کوچک‌اند و می‌توان آنها را در خانه درمان کرد. البته برای درمان بعضی زخم‌های کودکان باید به پزشک مراجعه کرد.

نکته‌های زیر برای مراقبت از زخم کودکان بسیار مهم است:

 • اشیای فرورفته در بدن را از بدن بیرون نکشید.
 • زخم را با مقدار فراوانی آب سرد تمیز کنید. دقت کنید که تمام ذرات و آلودگی‌ها از روی زخم پاک شوند.
 • دور زخم را با آب و صابون ملایم بشویید.
 • زخم را با گاز پانسمان یا حوله‌ تمیز بپوشانید و کف دست را روی زخم فشار بدهید تا خونریزی متوقف شود.
 • اگر گاز پانسمان غرق در خون شد، آن را برندارید. لایه دیگری از گاز پانسمان را روی گاز خونی بگذارید.
 • زخم را چند دقیقه فشار بدهید تا خون بند بیاید.
 • سعی کنید عضو زخمی، مثلاً دست یا پا را بالا بگذارید.
 • اگر زخم روی اعضایی مانند دست یا پاست و به همین دلیل احتمال آلوده شدنش وجود دارد، زخم را در طول روز پانسمان کنید و شب‌ها زخم را باز بگذارید تا هوا بخورد و در معرض جریان هوا خشک شود.

در شرایط زیر برای درمان زخم کودکان با اورژانس تماس بگیرید:

اگر زخم روی صورت کودک است.

زخم بزرگ‌تر از نیم اینچ (3/1 سانتی‌متر) است، پوست و بافت پاره شده، زخم ناصاف است، گرد و غبار و آلودگی واردش شده است، به خوبی التیام پیدا نمی‌کند یا عفونی به نظر می‌رسد.

چنانچه نتوانستید خونریزی را پس از ده دقیقه اعمال فشار مستقیم متوقف کنید.

انواع زخم‌های کودکان

اکثر رویدادهای ناگوار منجر به آسیب‌هایی جزئی می‌شوند که می‌توان آنها را در خانه با کمی پماد آنتی‌باکتریال یا کیسه یخ درمان کرد، اما بعضی زخم‌ها بزرگ‌تراند و به مراقبت جدی‌تر نیاز دارند.

زخم‌های ناشی از افتادن در کودکان

زمین خوردن یکی از دلایل اصلی آسیب دیدن کودکان است. زمین بازی، به‌ویژه سرسره یکی از شایع‌ترین دلایل زخم شدن بدن کودکان است. کبودی‌ها و بریدگی‌های کوچک را می‌توان در خانه درمان کرد، اما آسیب‌های سر، گردن، کمر یا ستون فقرات و شکستگی استخوان باید توسط پزشک درمان شود.

زخم‌های ناشی از برخورد با دوچرخه، موتور یا ماشین

تصادفات وسایل نقلیه موتوری طیف گسترده‌ای از آسیب‌های گوناگون را ایجاد می‌کنند که بعضی از آنها آشکار و بعضی نامشخص است. حتی در تصادف‌های با سرعت پایین نیز احتمال آسیب دیدن کودکان وجود دارد. در این نوع سوانح عموماً دست و پای کودکان آسیب می‌بیند.

توصیه می‌کنیم فرزندتان را پس از درگیر شدن در تصادف وسایل نقلیه حتماً برای معاینه نزد پزشک ببرید. بعضی آسیب‌دیدگی‌ها بلافاصله خودشان را نشان نمی‌دهند. کبودی، خراش یا کوفتگی‌ جزئی را به سرعت درمان کنید.

بریدن دست یا فرو رفتن جسم خارجی

اکثر بریدگی‌های عمیق یا سوراخ شدن بدن پس از آسیب‌دیدگی‌هایی شامل اصابت کردن چیزی به بدن یا سقوط خطرناک است. البته سانحه‌های دیگری نیز در خانه اتفاق می‌افتند که باعث بریدگی عمیق یا سوراخ شدن بدن می‌شوند؛ برای مثال کار کردن با دستگاه‌های خانگی مانند چرخ گوشت، ماشین چمن‌زنی و وسایل آشپزخانه نیز از جمله علل ایجاد چنین زخم‌هایی در کودکان است.

اگر زخمی همراه با پارگی بافت یا سوراخ شدن بدن، پس از افتادن یا اصابت یک شیء ایجاد شد یا سانحه منجر به شکستن استخوان کودک شد، به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه کنید. آسیب‌های متعدد احتمالاً باید توسط چند متخصص درمان شوند.

زخم ناشی از گازگرفتگی حیوانات

گازگرفتگی و نیش حیوانات و حشرات نیز مانند هر آسیب دیگری، اتفاقی است که همیشه در هر مکانی احتمال وقوعش وجود دارد. گاز گرفته شدن توسط سگ، یکی از شایع‌ترین آسیب‌ها در میان کودکان است. این نوع آسیب‌ها عموماً برای دست و بازو رخ می‌دهند.

چنانچه شرایط زیر درباره نیش یا گاز گرفتگی فرزندتان صدق می‌کرد، حتماً به اورژانس مراجعه کنید:

 • اگر حیوانی وحشی فرزندتان را گاز گرفت.
 • زخم یا زخم‌های گازگرفتگی عمیق‌تر یا بزرگ‌تر از نیم اینچ بود، به‌ویژه اگر زخم روی صورت و یا نزدیک چشم کودک بود.
 • عنکبوت یا ماری سمی کودک را نیش زد.

زخم سوختگی در کودکان

سوختگی‌های ملایم در میان کودکان بسیار شایع است. زخم سوختگی دلایل متعددی دارد که از کنجکاوی کودک برای دست زدن به تابه داغ تا مؤثر نبودن ضدآفتاب متغیر است.

کودکان در شرایط زیر برای درمان سوختگی به مراقبت تخصصی نیاز دارند:

 • اگر سوختگی روی صورت، گوش، دست، پا یا ناحیه تناسلی باشد؛ چنانچه زخم سوختگی این ناحیه‌ها به درستی درمان نشود، خطر بروز آسیب دائمی وجود دارد.
 • اگر زخم سوختگی عمیق‌تر از سوختگی درجه 1 به نظر برسد و یا بخش بزرگی از بدن، مثلاً بزرگ‌تر از کف دست‌تان، را پوشانده باشد.
 • چنانچه نشانه‌های عفونت، مانند افزایش حرارت، سرخی، ورم یا ترشح یا بوی بد، وجود داشته باشد.
 • درد، سوزش یا تغییر رنگ شدیدتر شود.

زخم بستر کودکان

زخم بستر کودکان

زخم فشاری یا زخم بستر مشکل شایعی در میان نوزادان تازه متولدشده و کودکان بستری‌شده است. اکثر زخم‌های بستر کودکان بستری‌شده در بیمارستان ناشی از فشار دستگاه‌ها و تجهیزاتی مانند کاف فشار خون، کانولای تراکئوستومی، رابط‌ها و لوله‌ها است؛ استفاده از پرونگ بینی، رابط غیرتهاجمی تهویه فشار مثبت نیز یکی از دلایل ایجاد زخم بستر در کودکان است. زخم‌های بستر کودکان که ناشی از استفاده از تجهیزات پزشکی است، عموماً روی سر و گردن مشاهده می‌شود.

درمان و مراقبت از زخم کودکان چه فرقی با بزرگسالان دارد؟

درمان و مراقبت از زخم کودکان چه فرقی با بزرگسالان دارد؟

ضخامت پوست کودکان از بزرگسالان کمتر است؛ به‌ همین دلیل کودکان در سوانح آسیب‌پذیرتراند. احتمال این‌که کودکان در سوانحی مانند تصادفات رانندگی و سوختگی دچار زخم‌های حاد شوند، بیشتر از بزرگسالان است.

برای درمان زخم‌های کودکان نیز مانند بزرگسالان لازم است ارزیابی بالینی کاملی برای تهیه طرح درمان مؤثر انجام شود؛ این ارزیابی شامل بررسی ابعاد زخم، ویژگی‌های بافت، میزان ترشح زخم و نشانه‌های عفونت می‌شود.

سنجش میزان درد یا اضطراب بیمار یکی از جنبه‌های چالش‌برانگیز در ارزیابی زخم کودکان است. ترس، استرس یا پریشانی هیجانی کودک دردش را شدیدتر می‌کند. چالش‌های برقراری ارتباط با بیماران نوزاد و خردسال نیز شرایط را پیچیده‌تر می‌کند.

پانسمان زخم کودکان

 پانسمان زخم کودکان

مدیریت زخم کودکان با در نظر گرفتن چند هدف کلیدی انجام می‌شود که از آن جمله می‌توان به تسکین درد، کاهش پریشانی هیجانی و به حداقل رساندن اسکار یا جای زخم اشاره کرد. مدیریت زخم کودکان نیز مانند بزرگسالان باید بیمارمحور باشد. مراقبت زخم کودکان باید جامع و شامل مؤلفه‌های زیر باشد.

کنترل درد و ناراحتی

صرف نظر از نوع مسکنی که به کار برده می‌شود، باید در مقدار مصرف دارو و شیوه تحویل آن به بیمار نهایت دقت به کار برده شود. دوز دارو با دقت براساس وزن بیمار، نوع دارو، شیوه تحویل دارو و توانایی بیمار برای متابولیسم دارو محاسبه می‌شود. درد و اضطراب بسته به مرحله رشد کودک به شیوه‌های بسیار متفاوتی بیان می‌شود که نباید هیچ یک از آنها را نادیده گرفت. درمان نامناسب سطوح بالای درد و اضطراب کودکان می‌تواند عوارض زیان‌آور و گاهی حتی بلندمدت جسمی و روانی را به دنبال داشته باشد.

تمیز کردن زخم و دبریدمان

تمیز کردن زخم کودکان باید با توجه به اصول راهنمای استاندارد کنترل عفونت انجام شود. از آنجا که پوست کودکان ظریف و آسیب‌پذیر است، باید از روش‌های با فشار بالا هنگام تمیز کردن زخم کودکان اجتناب شود. زخم نوزادان تازه متولدشده و کودکانی که از نظر بالینی وضعیت پایداری ندارند، باید با دقت و احتیاط تمیز شود، به‌خصوص اگر احتمال خونریزی کردن بالا باشد و مشکل نوسان دمای مرکزی بدن وجود داشته باشد.

گاهی لازم است که دبریدمان برای کمک به بهبود زخم کودک انجام شود. تکنیک‌های دبریدمان زیستی، جراحی و اتولیتیک روش‌های استانداردی هستند که برای درمان زخم کودکان کاربرد دارد. پزشک تکنیک مناسب را پس از در نظر گرفتن سن بیمار و ویژگی‌ها، اندازه و محل زخم انتخاب می‌کند.

پروتکل تمیز کردن و شستشوی زخم کودکان

سن بیمار را در نظر بگیرید و بررسی کنید که آیا شرایط بالینی اجازه استحمام یا دوش گرفتن را می‌دهد یا خیر.

 

اگر پاسخ مثبت بود←

چنانچه برنامه‌ای برای تعویض پانسمان در نظر گرفته شده است، ابتدا پانسمان را با پاک‌کننده چسب سیلیکونی استریل بردارید، سپس شستشو را با آب شرب انجام بدهید. اگر چسب به کار برده نشده است، پانسمان زخم را در حمام باز کنید.

اگر پاسخ منفی بود ↓

آیا زخم سالم، تمیز و دارای نسج دانه‌دار است و بافت اپیلتیال جدید در حال رشد است؟

اگر پاسخ مثبت بود← تمیز کردن زخم ضرورتی ندارد.
اگر پاسخ منفی بود ↓

پانسمان زخم دارای ترکیبات و خواص پاک‌کننده، مانند عسل و ماده فعال سطحی است یا خیر؟

اگر پاسخ مثبت بود←

نیازی به تمیز کردن زخم نیست؛ پانسمان را عوض کنید.

اگر پاسخ منفی بود ↓

ذرات آلودگی یا مایعات ترشح‌شده از زخم به ناحیه دور زخم چسبیده است؟

اگر پاسخ مثبت بود←

دور زخم را با آب شرب تمیز کنید.

اگر پاسخ منفی بود ↓

سه نکته زیر را پیش از رفتن به مرحله بعد در نظر بگیرید:

 • زخم به شدت عفونی و کلونیزه است؟
 • باقی‌مانده پانسمان یا ذرات آلودگی به زخم چسبیده است؟
 • بیمار دچار نقص سیستم ایمنی است یا زخم به دلیل محل قرارگیری‌اش روی بدن به شدت در معرض آلودگی است؟

اگر پاسخ مثبت بود←

از محلول پاک‌کننده‌ مناسب با وضعیت زخم/ بیمار استفاده کنید، برای مثال پاک‌کننده‌ای حاوی پلی‌هگزامتیلن بیگوانید [PHMB] یا اکتنیدین انتخاب کنید. اگر خطر خونریزی بالاست و یا درد کودک شدید است، ژل حاوی PHMB را قبل از بستن باند روی پانسمان بزنید.

 

اگر پاسخ منفی بود ↓

نیازی به تمیز کردن زخم نیست؛ پانسمان را عوض کنید.

انتخاب پانسمان مناسب

بسیاری از پانسمان‌ها در اندازه‌های کوچک و مناسب برای کودکان تولید نمی‌شوند و بعضی چسب‌ها برای استعمال روی پوست حساس کودکان به اندازه کافی ملایم نیستند. احتمال کنده شدن پوست بیماران نوزاد و کودک در اثر پانسمان نامناسب بیشتر است، به همین دلیل در شرایط مناسب و ممکن استفاده از پانسمان سیلیکونی با خاصیت چسبندگی ملایم توصیه می‌شود. برای بیماران بسیار کوچک غالباً ترجیح این است که از چسب استفاده نشود و پانسمان در صورت امکان با باند شل یا باند لوله‌ای روی زخم نگه داشته شود.

پانسمان مناسب باید با توجه به حساسیت و آسیب‌پذیری پوست کودکان و به گونه‌ای انتخاب شود که از عفونت جلوگیری کند، درد را به حداقل برساند و ترشحات زخم را مدیریت کند.

مراقبت از انواع مختلف زخم‌ها در کودکان

مراقبت از انواع مختلف زخم‌ها در کودکان

اندازه زخم‌ها از خراش و بریدگی کوچک تا زخم‌های بزرگ متغیر است. بنابراین دستورالعمل درمان و مراقبت از زخم‌ها نیز با هم تفاوت دارد.

مراقبت از خراشیدگی و بریدگی کوچک

برای مراقبت از خراشیدگی‌ها و بریدگی‌های کوچک کودکان به نکات زیر توجه کنید:

 • زخم را هر روز با آب و صابون ملایم تمیز کنید: اگر پزشک پماد آنتی‌بیوتیک تجویز کرده است، لایه نازکی از پماد را یک یا دو بار در روز روی زخم بزنید. البته می‌توانید پماد آنتی‌بیوتیک را بدون نسخه هم تهیه کنید.
 • بروز نشانه‌های عفونت، مانند چرک، رگه‌های قرمز یا حساسیت به لمس را هر روز بررسی کنید.

مراقبت از زخم‌های بزرگتر یا زخم‌های دارای استیپل و بخیه

برای مراقبت از زخم‌های بزرگ یا زخم‌های دارای بخیه یا استیپل به توصیه‌های زیر توجه کنید:

 • داروی تجویز شده را طبق دستور مصرف کنید: اگر پزشک برای فرزندتان قرص آنتی‌بیوتیک تجویز کرد، حتماً دارو را طبق دستور به او بدهید و دوره درمان را کامل کنید.
 • پانسمان زخم کودک را طبق دستور عوض کنید: ممکن است لازم نباشد پانسمان زخم را عوض کنید یا قرار باشد قبل از تعویض پانسمان برای بررسی وضعیت فرزندتان به پزشک مراجعه کنید.
 • زخم را خشک نگه دارید: زخم را تا 48 ساعت پس از شروع درمان خشک نگه دارید.
 • زخم را در صورت لزوم پس از 48 ساعت با آب و صابون ملایم بشویید: لایه بسیار نازکی از پماد آنتی‌بیوتیک را با توجه به دستور پزشک روی بخیه‌ها یا استیپل‌ها بزنید.
 • تازمانی‌که زخم کاملاً خوب نشده است، نگذارید در آب بماند: بنابراین دراز کشیدن در وان، دوش طولانی‌مدت و سونا تا خوب نشدن زخم ممنوع است.

مراقبت از زخم بستر در کودکان و نوزادان و پیشگیری

از متداول‌ترین پانسمان‌هایی که برای مدیریت زخم بستر کودکان به کار برده می‌شود، می‌توان به هیدروکلوئیدها، هیدروژل‌ها (در دسترس به صورت ورقه‌ و ژل آمورف)، فوم پلی‎یورتان و فیلم شفاف اشاره کرد.

پدید آمدن زخم‌های فشاری روی بدن نوزادان و کودکان در اثر استفاده از تجهیزات پزشکی مشکل مهمی است و راهکارهایی برای جلوگیری از ایجاد این زخم‌ها در نظر گرفته شده است که از آن جمله می‌توان به محافظت از پوست زیرین، ارزیابی مکرر پوست زیر دستگاه و چرخش مکرر دستگاه در صورت امکان اشاره کرد. استفاده از لایه نازکی از فوم پلی‌یورتان یا هیدروکلوئید زیر کانولای تراکئوستومی، بست‌های محکم‌کننده و رابط دستگاه تنفس نیز برای جلوگیری از ایجاد زخم بستر در کودکان مؤثر است.

نکات مهم هنگام مراقبت از زخم کودکان برای والدین

نکات مهم هنگام مراقبت از زخم کودکان برای والدین

اگر بهترین شرایط را برای رشد بافت جدید ایجاد کنید، زخم فرزندتان در کوتاه‌ترین زمان ممکن خوب خواهد شد. جهت ایجاد چنین شرایطی باید زخم را از طریق رعایت توصیه‌های زیر تمیز، گرم و مرطوب نگه دارید:

 • شستشوی دست‌: مهم‌ترین اقدامی که شما و پرستار کودک می‌توانید برای پیشگیری از عفونت انجام بدهید، این است که دست‌های‌تان را بشویید. دست‌های‌تان را با آب و صابون بشویید یا از محلول الکلی ضدعفونی‌کننده دست استفاده کنید. دست‌های‌تان را قبل و بعد از دست زدن به زخم بشویید.
 • پانسمان روی زخم را تمیز نگه دارید: پانسمان میکروب‌ها را از زخم دور نگه می‌دارد و از زخم در برابر آسیب‌دیدگی محافظت می‌کند. به‌علاوه پانسمان مایعی را جذب می‌کند که از زخم ترشح می‌شود و می‌تواند به پوست دور زخم آسیب بزند.
 • مراقب باشید: از زخم در برابر سانحه و آسیب‌دیدگی محافظت کنید. نگذارید چیزی زخم را لمس کند یا به آن بخورد.
 • به تغذیه سالم فرزندتان توجه کنید: خوردن غذاهای مناسب مواد مغذی لازم برای التیام دادن زخم را در اختیار بدن می‌گذارد. زخمی شدن فشار مضاعفی را به بدن وارد می‌کند. بدن برای التیام دادن زخم به کالری‌ها و مواد مغذی بیشتری نیاز دارد. اگر کودک مقدار کافی از غذاهای مناسب بخورد، زخمش سریع‌تر خوب می‌شود؛ اما اگر تغذیه کودک مناسب نباشد، سرعت التیام زخم کمتر می‌شود.

رژیم غذایی مناسب برای بهبود زخم کودکان

رژیم غذایی مناسب برای بهبود زخم کودکان

کودکان باید تغذیه سالمی داشته باشند تا فرایند التیام زخم تسریع و تسهیل شود. رژیم غذایی مناسب برای التیام یافتن زخم کودک باید حاوی مواد غذایی زیر باشد:

 • پروتئین مواد تشکیل‌دهنده برای ترمیم پوست و عضله را تأمین می‌کند. به‌علاوه پروتئین سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند. خوراکی‌های زیر سرشار از پروتئین هستند:
  • گوشت گاو، مرغ یا ماهی
  • لوبیا، نخودفرنگی، عدس یا توفو
  • آجیل، کره بادام‌زمینی یا دانه‌ها
  • پنیر، ماست یا تخم مرغ
 • کربوهیدرات‌ها انرژی مورد نیاز بدن برای ترمیم زخم را تأمین می‌کنند: مواد غذایی زیر گزینه‌های خوبی برای تأمین کربوهیدرات هستند:
  • غلات صبحانه و نان سبوس‌دار
  • سیب‌زمینی، برنج یا پاستا
  • انواع میوه و سبزی
  • خوراکی‌های حاوی ویتامین A مانند میوه‌ها و سبزی‌جات به رنگ نارنجی روشن و سبزیجات با برگ‌هایی به رنگ سبز تیره.
  • مواد غذایی حاوی ویتامین C مانند مرکبات، فلفل، گوجه‌فرنگی، توت‌فرنگی، طالبی و بروکلی.
 • شیر و لبنیات منابعی غنی از کربوهیدرات‌ها و پروتئین هستند: اگر پزشک اطفال دستور داد که فرزندتان نباید لبنیات مصرف کند، شیر سویا جایگزین خوبی برای شیر معمولی است.
 • آب مایعات از دست رفته به دلیل ترشح داشتن زخم را جبران می‌کند: حواستان باشد که فرزندتان هر روز مایعات بنوشد.
 • دقت کنید که فرزندتان به اندازه کافی غذای سالم بخورد: ممکن است فرزندتان نتواند غذای کافی را برای کمک کردن به التیام زخمش بخورد. ایده‌های زیر به بهبود تغذیه کودک کمک می‌کند:
  • تعداد وعده‌های غذایی را بیشتر اما حجم‌شان را کمتر کنید: خوردن شش وعده غذایی کم‌حجم در طول روز راحت‌تر از خوردن سه وعده غذایی حجیم است.
  • تنقلات و میان‌وعده‌های سالم به کودک بدهید: کودک می‌تواند مواد مغذی بیشتری را از طریق خوردن میان‌وعده‌ها دریافت کند.

خطرات احتمالی زخم‌های کودکان

خطرات احتمالی زخم‌های کودکان

قبل از هر چیز باید بگوییم که کمی سرخ یا برآمده شدن زخم کودک عادی است. لبه‌های زخم باید درست و منظم به هم برسند و هیچ فضای بازی بین لبه‌های زخم نباشد. اگر نگران زخم فرزندتان هستید یا فکر می‌کنید به کندی جوش می‌خورد و خوب می‌شود، به پزشک مراجعه کنید.

خطر عفونت کردن تمام زخم‌ها وجود دارد. برای این‌که مطمئن شوید عفونت را می‌توانید در اولین فرصت ممکن درمان کنید، باید مراقب بروز نشانه‌های عفونت زخم باشید:

 • پوست دور زخم سرخ و داغ می‌شود.
 • زخم ترشحات زیادی دارد یا ترشحات زخم بیشتر می‌شود.
 • جوش یا رویه زرد رنگی روی زخم ایجاد شده است.
 • تغییر رنگ ترشحات زخم: رنگ ترشح زخم از شفاف به زرد یا سبز تغییر می‌کند.
 • بدبو شدن زخم
 • کودک تب دارد و حال عمومی‌اش خوب نیست.
 • بیشتر شدن درد کودک

در صورت مشاهده کردن هر یک از نشانه‌های فوق با پزشک اطفال تماس بگیرید.

سخن آخر

مراقبت از زخم کودک برای کمک به التیام یافتن زخم، جلوگیری از عفونت و به حداقل رساندن اسکار یا جای زخم مهم است. گونه‌های مختلف زخم به پانسمان‌های متفاوت و روش‌های مراقبت مناسب خاص خود نیاز دارند. خبر خوب درباره خوب شدن زخم کودکان این است که بدن کودکان سریع‌تر التیام می‌یابد. به فرزندتان کمک کنید که از زخمش به خوبی مراقبت کند و به دقت به توصیه‌های پزشک عمل کنید. کلینیک ما آماده است تا در درمان انواع زخم‌های کودکان و عوارض ناشی از آنها به شما کمک کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر کافی است با ما تماس بگیرید.

پرسش‌های پرتکرار

نشانه‌های خوب شدن زخم پس از چه مدت مشخص می‌شود؟

همانطور که زخم التیام پیدا می‌کند، نشانه‌های خوب شدن زخم آشکار می‌شود. مدت زمان التیام یافتن زخم به شدت آسیب‌دیدگی، محل زخم و روش‌تان برای درمان و مراقبت از زخم بستگی دارد. هر چه بیشتر مراقب زخم کودک باشید و زخم را بهتر مدیریت کنید، زخم زودتر خوب می‌شود.

آیا جای زخم روی بدن کودک باقی می‌ماند؟

بله، جای تمام زخم‌ها روی بدن باقی می‌مانند، البته می‌توانید کارهایی را برای به حداقل رساندن اسکار انجام بدهید. به خوبی مراقبت کردن از زخم و مطمئن شدن از تغذیه سالم کودک به خوب شدن تمام زخم‌ها کمک می‌کند. زخم جوش‌خورده را حداقل یک سال از تابش نور خورشید دور نگه دارید تا اسکار تیره‌تر نشود. وقتی زخم جوش خورد و لبه‌هایش به هم رسید، مرطوب‌کننده را با ماساژ دادن روی پوست بزنید تا جای زخم باقی‌مانده کمتر شود. برخی بیماران نتایج خوبی از کرم ویتامین E برای کاهش اسکار گرفته‌اند، اما اثربخشی کرم ویتامین E برای کاهش اسکار هنوز ثابت نشده است.

زخم باز کودک را چگونه باید درمان کرد؟

 1. زخم را کامل آب بکشید تا ذرات و گرد و غبار از روی آن پاک شود؛
 2. زخم را با صابون ملایم بشویید و به خوبی آب بکشید؛
 3. زخم را با باند چسبدار استریل یا گاز استریل و چسب بپوشانید؛
 4. اگر باند پانسمان مرطوب شد، آن را باز کنید و باند جدیدی ببندید و
 5. زخم را هر روز بررسی کنید.

چطور می‌توانم روند التیام زخم فرزندم را سریع‌تر کنم؟

اگر بهترین شرایط را برای رشد بافت جدید ایجاد کنید، سرعت التیام زخم به بیشترین حد ممکن می‌رسد. برای ایجاد چنین محیطی باید زخم را تمیز، گرم و مرطوب نگه دارید.

برای مدیریت زخم کودکان می‌توان از عسل استفاده کرد؟

قرن‌هاست که در بسیاری از نقاط جهان از عسل به دلیل داشتن خواص ضدمیکروبی گوناگون برای مراقبت از زخم استفاده می‌شود. عسل مورد استفاده برای اهداف پزشکی و مدیریت زخم عسل گرید پزشکی است. عسل گرید پزشکی با موفقیت برای درمان تاول‌ها و زخم‌های ترشح‌دار در نوزادان تازه متولدشده و مدیریت زخم بستر نوزادان و کودکان در تمام سنین به کار برده شده است.

وقتی زخم با گچ یا پانسمان پوشیده شده است، از کجا بفهمم که زخم عفونت کرده است یا خیر؟

اگر زخم عفونت کرده باشد، پوست دور زخم و بیرون پانسمان قرمز یا داغ می‌شود. از دیگر نشانه‌های عفونت زخم می‌توان به کسالت عمومی کودک، تب یا افزایش درد اشاره کرد. اگر از عفونت کردن زخم مطمئن نیستید با پزشک عمومی تماس بگیرید.

آیا می‌توانم روی زخم بریدگی نوزاد وازلین بزنم؟

خراش را روزی دو بار با آب تمیز بشویید. از پراکسید هیدروژن یا الکل استفاده نکنید، چون این مواد فرایند التیام زخم را کند می‌کند. می‌توانید لایه نازکی از ژل‌های نفتی مانند وازلین را روی زخم بزنید و با باند بدون چسب پانسمان کنید. در صورت لزوم وازلین بیشتری روی زخم بزنید و باند پانسمان را عوض کنید.

زنبیل خرید
تماس با کلینیک
× مشاوره در واتساپ