مطب درمان زخم آسا

پینه پا: علت بروز پینه، علائم و درمان

پینه پا
فهرست مطالب

پینه پا، در اثر فشار مکرر بر روی نقطه‌ای از پوست شما ایجاد می‌شود. لایه‌های اضافی پوست، روی ناحیه آسیب دیده رشد می‌کنند و در نتیجه یک برآمدگی سخت تر و برجسته تر به اسم پینه پا ظاهر می‌شود. پینه‌ها به طور معمول درد ندارند و اغلب روی پاشنه‌ها، کف دست‌ها، انگشتان پا و زانوها دیده می‌شوند. به منظور درمان پینه پا می‌توانید از روش‌های درمانی مختلفی استفاده کنید. اگر هم بیماری‌‌ای دارید که بر گردش خون شما تأثیر می‌گذارد و باعث ایجاد پینه روی پاهایتان می‌شود، باید در پی درمان‌های پزشکی باشید.

پینه پا چیست؟


پینه پا چیست

پینه، بخشی از پوست است که به دلیل اصطکاک، فشار یا تحریک دائم، ضخیم می‌شود. اغلب روی پاها ایجاد شده، اما می‌توانند روی دست‌ها، آرنج‌ها یا زانوها نیز به‌ وجود آیند. به طور معمول با درد و ناراحتی زیادی همراه نیستند. با این حال، زمانی که فرد هنگام راه رفتن با کفش به آن فشار وارد می‌کند، ممکن است کمی احساس درد کند. پینه‌ها به رنگ زرد یا کم رنگ هستند. پینه‌ها اغلب بزرگ‌تر و پهن‌تر از میخچه هستند و در جایی ظاهر می‌شوند که پوست اغلب به چیزی مانند استخوان، کفش یا زمین ساییده شود. همچنین، اغلب در ناحیه استخوانی درست زیر انگشتان پا تشکیل می‌شوند، که ناحیه‌ای از پوست است که وزن فرد را هنگام راه رفتن تحمل می‌کند. پینه کف پا، نوع خاصی از پینه است که در پایین پاشنه پا ایجاد شده و زمانی اتفاق می‌افتد که یکی از استخوان‌های پا بلندتر از دیگری بوده و هنگام راه رفتن، پای فرد با شدت بیشتری به زمین برخورد کند. این امر باعث ضخیم شدن پوست زیر این استخوان و تشکیل پینه می‌شود.

علائم و نشانه‌های پینه پا


علائم و نشانه های پینه پا

 • یک برآمدگی برجسته و سخت شده
 • پوست ضخیم و خشن
 • درد یا حساسیت زیر پوستی

اگر پینه بسیار دردناک شود، با ترشحات همراه باشد، گرم شود یا قرمز به نظر برسد، فرد باید به دنبال درمان پزشکی برود؛ زیرا همگی این علائم ممکن است نشانه‌هایی از عفونت ناحیه باشد. افرادی که دارای گردش خون ضعیف، پوست شکننده، یا مشکلات عصبی و بی‌حسی در پا هستند نیز باید قبل از درمان پینه در خانه، با پزشک خود مشورت کنند. افراد مبتلا به دیابت، نوروپاتی و بیماری عروقی نیز باید مراقب بروز پینه پا باشند.

علل پینه پا


علل پینه پا

 1. پوشیدن کفش و جوراب نامناسب: کفش های تنگ و پاشنه بلند می‌توانند قسمت هایی از پا را فشرده کنند. اگر کفش‌هایتان گشاد است، ممکن است پایتان داخل کفش سر بخورد و به کفش ساییده شود. به همان میزان، پوشیدن جوراب‌هایی که مناسب نیستند نیز می‌تواند مشکل ساز باشد.
 2. پوشیدن کفش و صندل بدون جوراب، باعث ایجاد اصطکاک بین کفش و پاها می‌شود.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟


چه زمانی به پزشک برای پینه پا مراجعه کنیم

اگر پینه پای شما بسیار دردناک است، یا اگر مبتلا به دیابت، شکننده بودن پوست یا مشکلات گردش خون می‌باشید، بهتر است با یک متخصص زخم که در مراقبت از پا تخصص دارد، مشورت کنید. پزشک پاها را معاینه می‌کند، از شما در مورد سبک زندگی‌تان می‌پرسد و کفش‌های شما را بررسی می‌کند. در صورت وجود علائم عفونت، پزشک ممکن است پماد آنتی بیوتیک تجویز کند.

تشخیص پینه پا


بیشتر پینه‌های پا، نیازی به تشخیص یا درمان ندارند، اما در برخی موارد نیاز به درمان پزشکی پیدا خواهید کرد. برای تشخیص پینه پا، محل و ویژگی های ضایعه و ناحیه آسیب دیده لمس و بررسی می‌شود تا استخوان برجسته در زیر سطح پوست احساس شود. ممکن است از اشعه ایکس برای بررسی ساختار استخوان زیر پینه پا استفاده شود تا مشخص شود که آیا علت ایجاد آن می‌باشد یا خیر. متخصص همچنین، ضایعه را از نظر مواردی مانند نوع کفش، انجام فعالیت‌های تکراری، سابقه پزشکی و جراحی قبلی ارزیابی می‌کند.

درمان پینه پا


قبل از اینکه هر راه درمانی دیگری را امتحان کنید، شاید بخواهید ناحیه پینه دار را به مدت 20 دقیقه در آب گرم قرار دهید. پس از خشک کردن پوست با حوله، ببینید آیا می‌توانید به آرامی لایه‌ای از پینه را فقط با انگشت یا سنگ پا جدا کنید. سعی نکنید یکباره کل پینه را بکنید؛ بلکه این کار را در طی چندین جلسه انجام دهید.

در مواردی که علائم پینه بهبود پیدا نکردند، بهتر است به پزشک متخصص مراجعه کنید. پزشک متخصص، با توجه به شرایط بیمار، بهترین روش درمانی را به وی پیشنهاد می‌کند. در ادامه مطلب برخی از روش های درمان تخصصی پینه پا را با هم بررسی می‌کنیم:

از بین بردن پوست اضافی

از بین بردن پوست اضافی

پزشک شما می‌تواند پوست ضخیم شده‌ی پینه را با ابزارهای استریل شده و مخصوصی، به آرامی طی یک جلسه درمانی بکند. خودتان این کار را امتحان نکنید، زیرا ممکن است منجر به عفونت شود.

درمان پینه با دستگاه کراتوریموال

درمان پینه با دستگاه کراتوریموال

در کلینیک زخم آسا، متخصص زخم با استفاده از دستگاه کراتوریموال نواحی آسیب‌دیده را تراشیده و بدین‌ ترتیب پینه را درمان می‌کند. برخی از کاربردهای این دستگاه عبارتند از:

 • درمان پینه پا
 • درمان میخچه پا

در نظر داشته باشید که درمان پینه با استفاده از دستگاه کراتیموال امری تخصصی است و بهتر است توسط متخصص زخم انجام شود.

پچ های دارویی پینه پا

پچ های دارویی پینه پا

پزشک شما همچنین ممکن است یک پچ حاوی 40٪ اسید سالیسیلیک را برایتان تجویز کند. این پچ‌ها، بدون نسخه در داروخانه‌ها به فروش می‌رسند. خود پزشک، به شما اطلاع می‌دهد که هر چند وقت یکبار نیاز به تعویض این پچ دارید. قبل از استفاده از چسب جدید، سعی کنید پوست ضخیم شده را با سنگ پا، سوهان ناخن یا سنباده، نازک کنید.

کفش طبی برای پینه پا

کفش طبی برای پینه پا

اگر ناهنجاری زمینه‌ای در پا دارید، پزشک شما ممکن است برای جلوگیری از بروز پینه‌های عودکننده، کفش‌های مخصوص و طبی را برایتان تجویز کند.

جراحی پینه پا

جراحی پینه پا

پزشک شما ممکن است جراحی را برای اصلاح تراز استخوانی که باعث اصطکاک می‌شود پیشنهاد دهد. این نوع جراحی را می‌توان بدون نیاز به ماندن در بیمارستان انجام داد.

عوارض


اگر دیابت یا بیماری دیگری دارید که باعث جریان خون ضعیف در پاهای شما می‌شود، بیشتر در معرض خطر ابتلا یه عوارض پینه هستید. پینه‌های درمان‌نشده یا نصفه نیمه درمان شده، ممکن است از نظر اندازه بزرگ‌تر شده و حتی عفونی شوند. این عارضه، می‌تواند دردناک باشد و راه رفتن را دشوار کند. در چنین حالتی، ممکن است نیاز به درمان دارویی یا حتی جراحی داشته باشید.

پیشگیری از پینه پا


پیشگیری از پینه پا

 1. اجتناب از انجام هر کاری که ممکن است باعث بروز علائم شود.
 2. پوشیدن کفش و جوراب مناسب که باعث سایش پوست پا نمی‌شود.
 3. محافظت از دست‌ها هنگام استفاده از ابزارهای فنی، مانند پوشیدن دستکش‌های ایمنی.
 4. پوشیدن زانوبند هنگام زانو زدن روی یک سطح سخت.
 5. مشورت با پزشک در مورد هرگونه مشکل در وضعیت راه رفتن که ممکن است فرد نیاز به اصلاح آن داشته باشد، یا هر گونه بیماری در پا که پزشک ممکن است نیاز به درمان آن از طریق جراحی داشته باشد.
 6. استفاده منظم از سنگ پا یا سوهان پا برای لایه‌برداری کردن پوست کف پا به هنگام حمام کردن.

سؤالات متداول


پینه پا چه شکلی است؟

پینه‌ها به رنگ زرد یا کم رنگ هستند. زمانیکه آن‌ها را لمس می‌کنید برجسته می‌باشند، اما از آنجایی که پوست آسیب دیده ضخیم است، ممکن است نسبت به پوست اطراف آن حساسیت کمتری به لمس داشته باشد. همچنین پینه‌ها اغلب بزرگ‌تر و پهن‌تر از میخچه هستند.

آیا پینه پا دردناک است؟

پینه پا، ممکن است دردناک باشد یا نباشد. برخی از پینه‌ها ممکن است در ابتدا دردناک نباشند، اما با ضخیم شدن آنها به مرور زمان دردناک شوند.

پینه‌ها چگونه تشکیل می‌شوند؟

آن‌ها در اثر فشار یا اصطکاک مکرر در نقطه‌ای از پا یا دست ایجاد می‌شوند.

عوارض عدم درمان پینه پا کدامند؟

ضخیم و خشن شدن پوست، حساسیت یا درد زیر پوست و پوسته پوسته شدن.

پینه پا چقدر طول می‌کشد تا از بین رود؟

به طور معمول، پس از رفع علت ایجاد آن، در عرض 1 تا 2 هفته از بین می‌روند.

آیا می‌توان پینه‌ها را برای همیشه از بین برد؟

برخی از پینه‌ها نیاز به برداشتن طی یک روش کم تهاجمی در مطب دارند که اغلب هم نیازی به بخیه ندارند و اکثر بیماران مدت کوتاهی بعد از درمان، می‌توانند از کفش‌های معمولی استفاده کنند.

چگونه از بازگشت پینه پا جلوگیری کنیم؟

 1. هر روز پاها را با آب و صابون بشویید، سپس آنها را کاملاً خشک کنید و از کرم مرطوب کننده استفاده کنید.
 2. کفش‌های باکیفیت و مناسب بپوشید، زیرا کفش‌های خیلی تنگ یا پاشنه بلند می‌توانند اصطکاک بین کف پا و کفش را افزایش دهند.
 3. استفاده از پدهای مخصوص یا کفی طبی در کفش برای جلوگیری از وارد شدن فشار بیش از حد به پوست کف پا.

آیا باید پینه ها را کند؟

یادتان باشد که هرگز این کار را نکنید. زیرا این کار تنها باعث ایجاد پینه‌های بیشتر یا بروز عوارض جدی دیگری می‌شود.

چرا پینه ها زرد رنگ هستند؟

این خون اکسیژن‌دار است که از طریق شریان‌ها و مویرگ‌های ما منتقل می‌شود و به پوست ما رنگ سالم می‌دهد و پینه‌های پا، آن را پوشانده و باعث ایجاد لکه‌های زرد ضخیم می‌شود.

آیا ممکن است تاول، زیر پینه پا ایجاد شود؟

اگر پینه را از بین نبرید و اصطکاک و فشاری دائمی بر روی پای شما اعمال شود، تاول به عنوان محافظ اضافی در زیر پینه ایجاد می‌شود.

زنبیل خرید
تماس با کلینیک
× مشاوره در واتساپ