مطب درمان زخم آسا

اسکار آتروفیک چگونه درمان می‌شود؟

اسکار آتروفیک
فهرست مطالب

این خدمت در حال حاضر در کلینیک انجام نمی‌شود و مشاوره هم داده نمی‌شود.

“اسکار آتروفیک” زمانی ظاهر می‌شود که پوست قادر به بازسازی بافت نباشد. برخلاف کلوئید و هیپرتروفیک، اسکار آتروفیک، فرورفتگی در سطح پوست ایجاد می‌کند. اگر کلاژن سازی در بدن شما به اندازه کافی نباشد، در نهایت اسکار آتروفیک روی سطح پوست شما پدید می‌آید.

جای زخم یا اسکار آتروفیک چیست؟

جای زخم یا اسکار آتروفیک

اسکار آتروفیک یک نوع فرورفتگی روی پوست است که زمانی ایجاد می‌شود که پوست قادر به بازسازی بافت خود نباشد. در نتیجه، جای زخم بسیار آشکاری باقی می‌ماند. این نوع اسکار به دلیل فرآیندهایی ظاهر می‌شود که منجر به تخریب چربی و فیبرهای کلاژن زیر پوست شما می‌شود.

انواع زخم یا اسکار آتروفیک

انواع زخم یا اسکار آتروفیک

اسکار آتروفیک اغلب در نتیجه آکنه شدید یا آبله مرغان به وجود می‌آید. همچنین ممکن است پس از برداشتن خال ظاهر شوند. اسکار آتروفیک می‌تواند به یکی از سه نوع زیر ظاهر شود:

  • اسکار رولینگ: این نوع اسکار مرزبندی مشخصی نداشته و معمولاً روی گونه‌ها شکل می‌گیرد.
  • اسکار باکس کار: این نوع اسکار شبیه جای زخم آبله مرغان بوده که حاشیه‌های مشخصی نیز دارد.
  • اسکار آیس پیک: این نوع اسکار کوچک و باریک بوده و شبیه منافذی عمیق می‌باشد.

روش‌های درمان اسکار آتروفیک

درمان‌های مختلفی برای از بین بردن اسکار آتروفیک وجود دارند که هر یک از آن‌ها نقش متفاوتی در درمان دارند، به طوری که برخی از این روش‌ها برای انواع خاصی از اسکار مفیدتر از بقیه انواع هستند. همچنین اگر چندین روش درمانی با هم ترکیب شوند، در مقایسه با روش تک درمانی، بسیاری از انواع اسکارهای آتروفیک قابل درمان خواهند بود.

درمان با پی آر پی (PRP)

درمان اسکار آتروفیک با پی آر پی

روش پی آر پی، بکارگیری پلاکت‌های موجود در پلاسمای غلیظ شده است که می‌تواند با رسوب کلاژن، در درمان اسکار آتروفیک مفید باشد. همچنین ترکیب تکنیک‌های مزونیدلینگ و تزریق PRP می‌تواند اثربخشی هر دو روش را افزایش دهد.

درمان با لیزر

درمان اسکار آتروفیک با لیزر

لیزر فرکشنال به طور معمول، بیشترین کارایی را در بهبود اسکار آتروفیک دارد، و این در حالی است که لیزر، عوارض جانبی کمی نیز دارد. همچنین لیزرهای غیر ابلاتیو اغلب برای اسکارهای هیپرتروفیک، اریتماتوز یا آتروفیک خفیف استفاده می‌شوند. اگر هم ترکیبی از لیزرهای مختلف استفاده شوند، نتیجه درمان قابل قبول‌تر خواهد شد. (منبع)

این خدمت در حال حاضر در کلینیک انجام نمی‌شود و مشاوره هم داده نمی‌شود.

استفاده از روش کربوکسی تراپی

استفاده از روش کربوکسی تراپی برای درمان اسکار آتروفیک

لیزر فرکشنال دی اکسید کربن یا همان کربوکسی تراپی، درمانی عالی برای اسکار آتروفیک است، اما هنگامی که با سابسیژن اسکار ترکیب شود، روند بهبودی را سرعت می‌بخشد. کربوکسی تراپی روشی برای بهبودی اسکارهای آتروفیک از طریق تزریق گاز دی اکسید کربن می‌باشد. در صورت ترکیب این روش با با لیزر دی اکسید کربن فرکشنال، بهبودی دوچندان موثر واقع می‌شود. (منبع)

درمان با تزریق زیرجلدی انسولین

درمان اسکار آتروفیک با تزریق زیرجلدی انسولین

انسولین باعث افزایش سنتز پروتئین در پوست و نیز تحریک رشد سلول‌ها می‌شود. همچنین بر تکثیر و ترشح کراتینوسیت‌ها، سلول‌های اندوتلیال و فیبروبلاست‌ها تأثیر می‌گذارد. بنابراین، می‌تواند کلاژن بیش از حد تخریب شده پوست را جایگزین کند، که به بازسازی اسکار آتروفیک کمک خواهد کرد. برای مراقبت از اسکار و درمان آن، عمدتاً به دلیل هزینه پایین این روش و در دسترس بودن آن در سراسر جهان، شیوه‌ درمانی مناسبی است. (منبع)

لایه‌برداری شیمیایی

لایه‌برداری شیمیایی یک روش درمانی رایج است که شامل از بین بردن لایه آسیب دیده پوست با استفاده از مواد شیمیایی است. محلول شیمیایی بکار رفته در این روش، باعث لایه‌برداری پوست شما شده و لایه‌ای تازه در زیر آن ایجاد می‌کند. همچنین بسته به شدت اسکار، از مواد شیمیایی مختلفی استفاده می‌شود. این مواد، از مواد شیمیایی ملایم مورد استفاده در محصولات مراقبت از پوست روزانه (مانند اسید گلیکولیک) گرفته تا مواد شیمیایی مورد استفاده در لایه برداری عمقی (مانند فنول) هستند.

تزریق فیلر

تزریق فیلر، یک درمان رایج برای اسکار آتروفیک است، که از آن برای بلند کردن پوست ناحیه اسکار فرو رفته و به منظور مطابقت با لایه طبیعی پوست استفاده می‌شود. فیلر در زیر ناحیه اسکار تزریق می‌شود و نتایج فوری را به همراه دارد. همچنین با گذشت زمان، تزریق فیلر، حجم بافت پوست را افزایش داده و نیز اسکار را بهبود می‌بخشد.

درمان اسکار آتروفیک با میکرونیدلینگ

درمان اسکار آتروفیک با میکرونیدلینگ

نیدلینگ پوست یا میکرونیدلینگ، روشی است که پوست را سوراخ می‌کند تا با بازسازی پوست، لایه‌ای سالم ایجاد شود. روش میکرونیدلینگ شامل چرخاندن تعدادی سوزن روی پوست در جهات مختلف است. این سوزن‎ها، صدها سوراخ روی پوست ایجاد کرده و باعث ساخت کلاژن می‌شوند. این روش درمانی، پوست را برای بازسازی و افزایش کلاژن، پروتئینی که برای حفظ خاصیت ارتجاعی و سلامت پوست ضروری است، مورد هدف قرار می‌دهد.

برداشتن اسکار با پانچ

برداشتن اسکار با پانچ

برداشتن اسکار با پانچ یکی دیگر از روش‌های رایج درمان و از بین بردن اسکار آتروفیک، به‌ویژه نوع اسکارهای آیس پیک است. در این روش، پزشک شما از سوزنی به اندازه اسکار شما برای بریدن بافت اسکار استفاده می‌کند. وی سپس زخم را با بخیه می‌بندد. اگر اسکار شما شدید و عمقی باشد، پزشک از پیوند پوست پشت گوش شما استفاده خواهد کرد. البته این روش ممکن است منجر به تشکیل رنگدانه‌های ناهمگون روی سطح پوست و باقی ماندن آثار ناشی از بخیه شود. بنابراین قبل از درمان حتماً در مورد خطرات آن با پزشک خود صحبت کنید.

درمان خانگی اسکار آتروفیک

درمان خانگی اسکار آتروفیک

برای درمان اسکار آتروفیک، همچنین چند درمان خانگی وجود دارند. با این حال، استفاده از این روش‌ها برای درمان این اسکار در مقایسه با درمان‌های پزشکی، زمان زیادی می‌برد. علاوه بر این، کارایی این روش‌ها به طور کلی کمتر از درمان پزشکی است.

  • ژل و ورقه‌های سیلیکونی: سیلیکون یکی از موثرترین درمان‌های خانگی برای اسکار آتروفیک است؛ به نحوی که در اکثر داروخانه ها در دسترس هستند و حتی می‌توان آن‌ها را بدون نسخه تهیه کرد. (منبع)
  • عصاره پیاز: عصاره پیاز دارای چندین خواص درمانی برای پوست و مو است. بنابراین، این عصاره ممکن است به اسکار آتروفیک نیز کمک کند. (منبع)
  • عسل: یکی دیگر از مواد طبیعی که می‌تواند به بهبود اسکار آتروفیک کمک کند، عسل است. (منبع)
  • روغن گل رز: اگر اسکار آتروفیک شما به دلیل هیپرپیگمانتاسیون تیره رنگ است، روغن گل رز می‌تواند به کاهش رنگ غیرطبیعی آن کمک کند. (منبع)

سوالات متداول

آیا اسکار آتروفیک به خودی خود قابل درمان است؟

متأسفانه، این اسکارها به خودی خود از بین  نمی‌روند و به ندرت به طور کامل از بین خواهند رفت.

چه مدت طول می‌کشد تا اسکار آتروفیک کاملاً محو شود؟

برخی از اسکارهای آتروفیک، مانند هیپرپیگمانتاسیون پس از التهاب، پس از چند هفته یا چند ماه محو می‌شوند. اما باید در نظر داشته باشید که اسکارهای آتروفیک بر اساس نوع پوست و شدت آکنه شما می‌توانند سال‌ها باقی بمانند.

کدام کرم برای درمان اسکار آتروفیک مناسب است؟

در حالی که هیچ درمان موضعی برای بهبود اسکار آتروفیک پیدا نشده است، ژل سیلیکون را می‌توان به عنوان درمان موضعی برای اسکار جوش یا آبله مرغان استفاده کرد.

آیا می‌توانید روی اسکار آتروفیک خالکوبی کرد؟

معمولاً پس از بهبودی اسکار آتروفیک، خالکوبی روی آن بی‌خطر است. اما از آنجایی که اسکارهای آتروفیک اغلب تغییر رنگ می‌دهند و با رنگ پوست شما مطابقت ندارند، پیدا کردن طرحی که بتواند این اسکارها را به راحتی بپوشاند، کار دشواری است.

آیا بروز اسکارهای آتروفیک شایع است؟

اسکار آتروفیکی که پس از عمل جراحی یا تروما ظاهر می‌شود، یک مشکل شایع برای بیماران است.

آیا ویتامین C به درمان اسکار آتروفیک کمک می‌کند؟

ویتامین C تنها به دلیل توانایی آن در تنظیم تولید کلاژن، به بهبود ظاهر اسکار هیپرتروفیک کمک می‌کند.

این خدمت در حال حاضر در کلینیک انجام نمی‌شود و مشاوره هم داده نمی‌شود.
زنبیل خرید
تماس با کلینیک
× مشاوره در واتساپ