مطب درمان زخم آسا

زخم جوش: درمان‌های مراقبت از زخم جوش و اسکار آکنه

زخم جوش
فهرست مطالب

جوش‌ها برآمدگی‌های قرمز و حساسی هستند که وقتی منافذ پوست شما با کثیفی، چربی یا سلول‌های مرده پوست مسدود شود، ظاهر می‌شوند. وقتی منافذ و فولیکول‌های مو مسدود می‌شوند، تجمع چربی ایجاد می‌شود که باعث تغذیه باکتری‌ها و ایجاد جوش می‌شود. اگر زخم جوش یا آکنه دارید، تنها نیستید! زخم جوش، شایع‌ترین بیماری پوستی در جهان است که حدود 80 درصد از افراد بین 11 تا 30 سال به آن مبتلا خواهند شد. نوجوانان به دلیل تغییرات هورمونی دچار آکنه می‌شوند. گاهی اوقات مقاومت در برابر ترکیدن یا کندن یک جوش دشوار است، به خصوص اگر خارشی، خشک یا بزرگ باشد. با این حال، کندن یک جوش می‌تواند منجر به ایجاد زخم جوش شود که اگر به درستی درمان نشود، می‌تواند عفونی شود یا جای زخم باقی بماند.

مراقبت اولیه از زخم جوش

مراقبت اولیه از زخم جوش

می‌توانید پوست روی جوش را پس از تمیز کردن و درمان با پماد یا ژل‌های موضعی (ضد عفونی کننده) بپوشانید. همچنین می‌توانید از چسب‌های مخصوص جوش برای پوشاندن آن استفاده کنید. این چسب‌ها، گاز و ورق‌های هیدروژل در محافظت از ناحیه آسیب دیده مؤثر بوده و محیطی تمیز را برای درمان جوش ایجاد می‌کنند.

انواع مختلف جوش یا آکنه

انواع مختلف جوش یا آکنه

آکنه به اشکال مختلف ظاهر می‌شود. جوش‌های سرسفید و سرسیاه، معمولی بوده و اغلب خودشان بهبود می‌یابند. در عین حال، انواعی از این جوش‌ها وجود دارند که می‌توانند منجر به ایجاد زخم شوند:

 • جوش‌های سرسیاه: برجستگی‌های باز روی پوست که با چربی اضافی و پوست مرده پر می‌شوند. به نظر می‌رسد چرک در زیر این نوع جوش رسوب کرده است، اما لکه‌های تیره در واقع به دلیل انعکاس نور نامنظم از فولیکول مسدود شده ایجاد می‌شوند.
 • جوش‌های سرسفید: جوش‌هایی هستند که در اثر چربی و پوست مرده بسته می‌مانند.
 • کورک: جوش‌های صورتی تا قرمز که با لمس آن‌ها درد می‌گیرند.
 • پوسچول (جوش چرکی): جوش‌های چرکی که در پایه قرمز رنگ و در بالا، سفید یا زرد هستند.
 • ندول‌: ضایعات جامد، که بزرگتر از پاپول‌ها و پوسچول‌ها هستند و می‌توانند بیشتر آسیب ببینند، زیرا به عمق پوست نفوذ می‌کنند.
 • کیست‌: کیست‌ها در عمق پوست قرار دارند. آن‌ها دردناک و پر از چرک هستند و به احتمال زیاد جای زخم باقی می‌گذارند.

علت بروز جوش یا آکنه

علت بروز جوش یا آکنه

آکنه عمدتاً یک وضعیت هورمونی است که توسط هورمون‌های آندروژن ایجاد می‌شود، که معمولاً در سال‌های نوجوانی و جوانی فعال می‌شوند. حساسیت به این هورمون‌ها (همراه با باکتری‌های سطحی روی پوست و اسیدهای چرب در غدد چربی) می‌تواند منجر به آکنه شود. برخی از عوامل که می‌توانند باعث بروز آکنه شوند و یا آن را بدتر کنند عبارتند از:

 • نوسان سطح هورمون در طول دوره قاعدگی یک زن
 • کندن زخم‌های آکنه
 • پوشاک و سرپوش، مانند کلاه و کلاه ورزشی
 • آلودگی هوا و شرایط خاص آب و هوایی به ویژه رطوبت بالا
 • استفاده از محصولات بهداشتی روغنی یا چرب (مانند لوسیون‌های سنگین، کرم‌ها یا پماد و موم‌های مو) یا کار در محلی که به طور معمول با چربی در تماس هستید (مانند کار در رستورانی که سطوح غذای چرب و روغن سرخ کردنی وجود دارد)
 • استرس، که هورمون کورتیزول را افزایش می‌دهد، همچنین می‌تواند باعث بروز آکنه شود.
 • برخی داروها
 • ژنتیک

روش‌های درمان انواع زخم جوش

هر زخم جوش یا آکنه‌ای باید بر اساس شرایطی که دارد متفاوت درمان شود.

درمان زخم جوش باز شده (ترکیده)

درمان زخم جوش باز شده

شما باید اجازه دهید جوش ترکیده بهبود یابد و با دستکاری آن روند بهبود را بهم نزنید.

 1. آن را فشار ندهید تا ببینید که آیا جوش دیگری بیرون می‌آید یا نه، حتی اگر دوباره دچار جوش سرسفید شود باز هم به آن دست نزنید.
 2. اگر اخیراً جوش زده‌اید، همین الان اقدام کنید و آن را به خوبی پاک کنید. شما می‌توانید برای این کار از شوینده معمولی صورت خود استفاده کنید. با این حال، ملایم باشید و سعی کنید جوشی را که در حال شکل‌گیری است، از بین نبرید.
 3. اگر جوش صورتتان را دستکاری کرده‌اید، احتمالاً در حال حاضر یک برآمدگی بزرگ، متورم و قرمز روی صورت خود دارید. یخ بهترین راه برای تسکین آن و کاهش التهاب است.
 4. از یک تکه یخ یا کیسه سرد استفاده کنید که در یک پارچه نرم یا حوله کاغذی پیچیده شده است. آن را به مدت چند دقیقه و چند بار در روز روی ناحیه متورم بمالید.
 5. با جوش‌های بیرون زده خود مانند یک زخم باز رفتار کنید، زیرا اساساً همین است. همچنین پماد آنتی بیوتیک بدون نسخه از بهترین گزینه‌هاست.

درمان زخم جوش با پانسمان‌های هیدروکلوئیدی

درمان جوش با پانسمان‌های هیدروکلوئیدی

کشورهای شرقی سال‌ها پیش به مفهوم درمان جوش‌ها به‌عنوان زخم توجه کردند و از تکه‌های هیدروکلوئیدی (همان درمانی که در پزشکی برای التیام زخم‌ها و سوختگی‌ها استفاده می‌شود) استفاده می‌کردند. درمان جوش با پانسمان‌های هیدروکلوئیدی، با برطرف کردن آکنه، چربی، قرمزی و تغییرات رنگدانه را کاهش می‌دهد. هیدروکلوئیدها برای درمان آکنه ساخته شده‌اند و در حال حاضر به عنوان درمان آکنه در بازار موجود هستند. آن‌ها با بیرون کشیدن چربی اضافی از پوست به رفع سریع آکنه کمک می‌کنند.

درمان جوش داخل بینی

درمان جوش داخل بینی

درمان جوش داخل بینی به علت آن بستگی دارد. جوش‌های معمولی احتمالاً با درمان‌های خانگی و زمان از بین خواهند رفت. عفونت باکتریایی معمولاً با آنتی بیوتیک درمان می‌شود. این درمان شامل استفاده از پمادهای آنتی بیوتیکی مانند باسیتراسین یا موپیروسین (Centany) می‌باشد. عفونت‌های شدید شاید نیاز به بستری شدن در بیمارستان و درمان با آنتی بیوتیک‌های داخل وریدی (IV) دارند.

درمان زخم آکنه سر

درمان زخم آکنه سر

آکنه پوست سر زمانی ایجاد می‌شود که فولیکول‌های مو توسط تجمع سلول‌های مرده پوست یا سبوم اضافی مسدود می‌شوند؛ که می‌تواند منجر به التهاب در فولیکول مو شود. محصولات موضعی دارویی برای آکنه پوست سر را می‌توان بدون نسخه خریداری کرد. ترکیبات رایج در این محصولات شامل موارد زیر است:

 • اسید سالیسیلیک: این یک ماده معمولی است که در محصولات مراقبت از پوست برای مبارزه با آکنه استفاده می‌شود. اسید سالیسیلیک به پاکسازی سلول‌های مرده پوست با شکستن پیوندهای بین آن‌ها کمک می‌کند.
 • اسید گلیکولیک: این اسید می‌تواند به لایه‌برداری پوست سر و حذف سلول‌های مرده پوست، باکتری‌ها و سبوم کمک کند.
 • کتوکونازول: یک عامل ضد قارچ است که برای درمان پوست قرمز یا پوسته پوسته شده استفاده می‌شود.
 • سیکلوپیروکس: سیکلوپیروکس یک عامل ضد قارچی است که برای درمان عفونت‌های پوستی استفاده شده و اغلب به شامپوهای شوره سر اضافه می‌شود.
 • بنزوئیل پراکسید: یک ماده ضد باکتری بوده، که به از بین بردن”باکتری پروپیونی آکنه”، که می‌تواند در آکنه پوست سر وجود داشته باشد، کمک می‌کند.

درمان‌های خانگی آکنه

درمان‌های خانگی آکنه

برخی از محبوب‌ترین درمان‌های خانگی برای آکنه شامل عصاره‌های گیاهی طبیعی هستند که بسیاری از آن‌ها را پزشکان طب سنتی ممکن است استفاده کنند. اگر فردی علاقه‌مند به استفاده از داروهای موضعی خاصی است، ایده خوبی است که قبل از استفاده مستقیم از داروهای موضعی روی پوست با یک متخصص پوست مشورت کند یا ابتدا آن دارو را روی پوست بازو امتحان کند.

روغن درخت چای یک ضد باکتری و ضد التهاب طبیعی است، به این معنی که ممکن است، باکتری عامل آکنه را از بین ببرد. یک مطالعه انجام شده در سال 2019 به شواهد موجود برای روغن درخت چای و آکنه نگاهی انداخته است. محققان دریافتند که محصولات روغن درخت چای به دلیل قابلیت‌های ضد میکروبی درخت چای می‌توانند تعداد زخم‌های جوش را در افراد کاهش دهند.

روغن جوجوبا یک ماده طبیعی و مومی شکل است که از دانه‌های درختچه جوجوبا استخراج می‌شود. مواد مومی موجود در روغن جوجوبا ممکن است به ترمیم پوست آسیب دیده کمک کنند، که می‌تواند به سرعت بخشیدن به بهبود زخم، از جمله زخم آکنه کمک کنند. برخی از ترکیبات موجود در روغن جوجوبا ممکن است به کاهش التهاب پوست کمک کند، که قرمزی و تورم اطراف جوش‌ها، جوش سرسفید و سایر ضایعات ملتهب را کاهش می‌دهد. در یک مطالعه انجام شده در سال 2012، محققان به 133 نفر ماسک صورت خاک رس حاوی روغن جوجوبا دادند. پس از 6 هفته استفاده دو تا سه بار در هفته از این ماسک، افراد 54 درصد بهبود در آکنه را گزارش کردند.

آلوئه ورا یک ضد باکتری و ضد التهاب طبیعی است، به این معنی که ممکن است ظاهر آکنه را بهبود دهد و از بروز آن جلوگیری کندو در یک مطالعه انجام شده در سال 2021، محققان تشخیص دادند که تعداد جوش‌ها، ضایعات و میزان خشکی  پوست در هنگام استفاده از آلوئه ورا همراه با سایر ماسک‌ها کاهش می‌یابد.

برای هزاران سال، عسل بیماری‌های پوستی را درمان می‌کرده، زیرا حاوی آنتی اکسیدان‌های زیادی است که می‌تواند به پاک کردن منافذ مسدود شده کمک کند. با این حال، در حالی که شواهدی وجود دارند که عسل دارای اثرات ضد میکروبی خاصی است، بررسی انجام شده در سال 2016 شواهد قوی برای اثر عسل به طور خاص بر آکنه پیدا نکرده است.

روی با خواص ضد التهابی خود، اغلب به عنوان روشی برای کاهش زخم جوش و قرمزی مورد استفاده قرار می‌گیرد. طبق یک مقاله در سال 2021، تحقیقات در مورد اثربخشی روی متناقض است. با این حال، هنگام استفاده مستقیم از مکمل روی، فرد می‌تواند انتظار نتایج بهتری داشته باشد. دلیل آن این است که وقتی به صورت خوراکی مصرف می‌شود، برخی از مکمل‌ها در فرآیند هضم تجزیه شده و ممکن است در طول مسیر کارایی خود را از دست بدهند.

چای سبز حاوی غلظت بالایی از گروهی از آنتی اکسیدان‌های پلی فنل به نام “کاتچین” است. برخی از افراد مبتلا به آکنه دارای مقدار زیادی سبوم یا روغن طبیعی بدن در منافذ پوست خود هستند و آنتی اکسیدان کافی ندارند. آنتی اکسیدان‌ها به بدن کمک می‌کنند مواد شیمیایی و مواد زائدی را که می‌توانند به سلول‌های سالم آسیب برسانند، تجزیه کند. چای سبز همچنین حاوی ترکیباتی است که ممکن است به موارد زیر کمک کند:

 • تولید سبوم پوست را کاهش می‌دهد.
 • کاهش باکتری پروپیونی آکنه
 • کاهش التهاب

اکیناسه، همچنین به عنوان گل مخروطی بنفش شناخته می‌شود، ممکن است حاوی ترکیباتی باشد که به از بین بردن ویروس‌ها و باکتری‌ها از جمله آکنه کمک می‌کند. بسیاری از مردم بر این باورند که اکیناسه می‌تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و التهاب را برای مبارزه یا جلوگیری از عفونت‌ها از جمله سرماخوردگی و آنفولانزا کاهش دهد. در حالی که شواهدی وجود دارند که نشان می‌دهند اکیناسه می‌تواند به توقف گسترش آکنه و معکوس کردن التهاب ناشی از باکتری‌ها کمک کند، تحقیقات فعلی کم هستند.

عصاره رزماری یا Rosmarinus officinalis حاوی مواد شیمیایی و ترکیباتی با خواص آنتی اکسیدانی، ضد باکتریایی و ضد التهابی است. تحقیقات بیشتری برای اندازه‌گیری اثربخشی آن مورد نیاز است. با این حال، یک مقاله تحقیقاتی در سال 2016 نشان داد که عصاره رزماری می‌تواند التهاب ناشی از باکتری مولد آکنه P. acnes را کاهش دهد.

اگرچه زهر خالص زنبور عسل در دسترس نیست، اما دارای خواص ضد باکتریایی است. در یک مطالعه در سال 2016، افرادی که ژل حاوی زهر زنبور عسل خالص شده را به مدت 6 هفته روی صورت خود قرار دادند، شاهد کاهش زخم خفیف تا متوسط ​​آکنه بودند. هر چند تحقیقات بیشتری مورد نیاز است، زهر زنبور خالص ممکن است یک عنصر مفید در آینده در تولید داروهای ضد جوش باشد.

مانند برخی دیگر از داروهای طبیعی ذکر شده، روغن نارگیل حاوی ترکیبات ضد التهابی و ضد باکتریایی است. این خواص به این معنی است که روغن نارگیل ممکن است به ریشه کنی باکتری‌های مولد آکنه و کاهش قرمزی و تورم جوش‌ها کمک کند. روغن نارگیل به دلیل اثرات تسکین دهنده و مرطوب کنندگی آن ممکن است به سرعت بخشیدن بهبود زخم‌های باز آکنه کمک کند. با این حال، تحقیقات متمرکز روی روغن نارگیل به عنوان یک عامل بازدارنده آکنه وجود ندارد.

روش‌های درمان جای زخم جوش (اسکار)

اسکارهای آتروفیک بیشتر روی صورت دیده می‌شوند و وقتی زخم در حال بهبود است، کلاژن کافی ساخته نمی‌شود. در ادامه بهترین روش‌های درمان جای جوش را بررسی می‌کنیم.

درمان اسکار آکنه با تزریق پی آر پی

درمان اسکار آکنه با تزریق پی آر پی

تزریق پی آر پی برای اسکار آکنه یک روش ساده است که از خون شما برای ایجاد یک سرم طبیعی استفاده می‌کند که به عمق 1 میلی‌متر زیر جای زخم قرار می‌گیرد تا ترمیم لایه کلاژن و الاستین را تحریک کند که پوست را حجیم کرده و جای زخم‌ها را پاک می‌کند.

درمان جای جوش با لیزر جوانساز

درمان جای جوش با لیزر جوانساز

مانند لایه برداری شیمیایی و درم ابریژن، لایه برداری با لیزر، لایه بالایی پوست را از بین می‌برد. لیزر درمانی معمولاً نسبت به سایر روش‌های ترمیم لایه‌برداری، زمان بهبودی سریع‌تری دارد. اما باید ناحیه را با بانداژ بپوشانید تا زمانی که به طور کامل بهبود یابد. این درمان همچنین برای افرادی که هنوز جوش می‌زنند گزینه خوبی نیست و برای پوست‌های تیره‌تر نیز مؤثر نیست.

درمان جای جوش با کربوکسی تراپی

درمان جای جوش با کربوکسی تراپی

کربوکسی تراپی یک روش کم تهاجمی است که شامل استفاده از دی اکسید کربن به صورت زیر جلدی از طریق نفوذهای کوچک در پوست است که با افزایش رسوب کلاژن و سازماندهی مجدد، بافت اسکار را بهبود می‌بخشد.

چگونه از جوش زدن پیشگیری کنیم؟

پیشگیری از جوش زدن

برای به دست آوردن بهترین نتایج از درمان آکنه خود، بهتر است از بروز آکنه‌های بیشتر جلوگیری کنید:

 • پوست خود را تمیز نگه دارید: صورت خود را تا دو بار در روز و پس از تعریق به آرامی بشویید. یک پاک کننده ملایم و غیر ساینده انتخاب کنید. آن را با نوک انگشتان خود بمالید، زیرا شستشو با دستمال، اسفنج و سایر ابزارها می‌تواند پوست شما را تحریک کند.
 • محصولات مراقبت از پوست مناسب را انتخاب کنید: از محصولات مراقبت از پوست ملایم و محصولاتی که روی برچسب آن نوشته شده است “بدون الکل” استفاده کنید. از محصولاتی که می‌توانند پوست شما را تحریک کنند، از جمله مواد قابض، تونرها و لایه بردارها اجتناب کنید. این محصولات می‌توانند پوست شما را خشک کرده و آکنه را بدتر کنند.
 • به طور مرتب شامپو بزنید: روغن موهای شما می‌تواند باعث ایجاد آکنه روی پیشانی شود. اگر موهای چرب دارید، بیشتر شامپو بزنید و موهایتان را از صورتتان دور نگه دارید.
 • به درمان خود پایبند باشید: استفاده از درمان‌های جدید آکنه به طور مکرر می‌تواند پوست شما را تحریک کرده و باعث جوش شود. به درمان خود زمان بدهید تا کار کند. ممکن است چند هفته تا چند ماه طول بکشد تا تفاوت را مشاهده کنید.
 • به صورتتان دست نزنید: دست زدن به صورت در طول روز می‌تواند باعث تحریک آکنه شود. در حالی که می‌تواند وسوسه‌انگیز باشد که جوش خود را بکنید، اما انجام این کار باعث می‌شود که آکنه مدت بیشتری روی پوست بماند و خطر ایجاد جای زخم و لکه‌های تیره به نام هیپرپیگمانتاسیون پس از التهاب را افزایش دهد.
 • از آفتاب و سولاریوم دوری کنید: علاوه بر افزایش خطر ابتلا به سرطان پوست، برنزه کردن به پوست شما آسیب می‌رساند و می‌تواند آکنه را بدتر کند. برخی از داروهای آکنه نیز می‌توانند پوست شما را نسبت به اشعه‌های مضر ماوراء بنفش خورشید و سولاریوم بسیار حساس کنند.

نتیجه گیری

بهترین راه برای جلوگیری از ایجاد زخم جوش صورت این است که هرگز جوش‌های خود را نترکانید. جوش زدن خطر ایجاد اسکار آکنه را افزایش می‌دهد و می‌تواند آکنه را بدتر کند. اما همه ما انسان هستیم و اغلب انسان‌ها گاهی جوش می‌زنند. با این حال، تمام تلاش خود را بکنید تا جوش‌های خود را نفشارید. بهترین راه برای درمان اسکار آکنه در وهله اول پیشگیری از آن است. اگر کمتر ایجاد شود، احتمال ایجاد اسکار آکنه نیز کمتر است. برای جلوگیری از تحریک پوست و آسیب رساندن به بافت زیرین، که می‌تواند منجر به زخم شود، از کندن، ترکاندن یا فشار دادن هرگونه جوش، صرف نظر از اینکه چقدر وسوسه انگیز باشد، خودداری کنید.

سؤالات متداول در مورد زخم جوش

آیا می‌شود جوش کور را ترکاند؟

ترکاندن جوش کور (آکنه کیستیک) امکان پذیر است، اما توصیه نمی‌شود. ترکاندن هر نوع آکنه به طور بالقوه می‌تواند آن را بدتر کند، باعث آسیب پوستی شود و جای زخم باقی بماند. آکنه کیستیک اغلب با استفاده از آنتی بیوتیک‌های خوراکی و تزریق کورتیکواستروئید درمان می‌شود. این روش‌های درمانی ایمن‌تر و موثرتر از ترکاندن جوش هستند.

آکنه چگونه تشخیص داده می‌شود؟

یک متخصص پوست، پوست شما را معاینه کرده و تعیین می‌کند که آیا ضایعات ایجاد شده روی صورت شما، آکنه هستند یا خیر.

چگونه می‌توانم از ایجاد جوش در داخل بینی جلوگیری کنم؟

از فین کردن شدید و یا ور رفتن با بینی خود خودداری کنید. همچنین دست‌های آلوده خود را به بینی نزنید. همین کارها می‌توانند از ایجاد جوش داخل بینی جلوگیری کند.

چه زمانی باید از متخصص پوست برای درمان زخم جوش کمک بگیرم؟

اگر آکنه شما پس از 2 تا 3 ماه درمان با محصولات ضد آکنه بهبود نیافت، به پزشک یا یک متخصص پوست مراجعه کنید تا ایشان یک لوسیون یا داروی مناسب پوست شما را تجویز کنند.

PRP برای درمان زخم جوش چقدر ماندگاری دارد؟

هم برای درمان‌های صورت و مو و هم برای رفع جای جوش، نتایج درمان می‌تواند 1 یا 2 سال ماندگاری داشته باشند.

چه چیزی باعث بدتر شدن زخم جوش می‌شود؟

ژنتیک خود شما در زخم‌های شما نقش دارد. ژن‌های شما تعیین می‌کنند که پوست شما چقدر خوب ترمیم شود، میزان کلاژن تولید شده و عمق ضایعات آکنه نیز شدت زخم‌ها را کنترل می‌کند. با این حال، شما می‌توانید با کشیدن سیگار، فشار دادن آکنه و کندن آن، جای زخم را بدتر کنید. سعی کنید دست‌های خود را از صورت خود دور نگه دارید.

چه ویتامین‌هایی برای کاهش آکنه مفید هستند؟

افزایش مصرف ویتامین A ،D، روی و ویتامین E می‌تواند به مبارزه با آکنه کمک کند و منجر به شفافیت پوست شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد درمان آکنه و مکمل‌های مصرفی، با متخصص پوست یا داروساز مشورت کنید.

آیا غذاهای خاصی باعث ایجاد آکنه می‌شوند؟

در بیشتر موارد، تغییرات هورمونی در بدن باعث ایجاد آکنه می‌شود. شواهدی وجود دارند که نشان می‌دهند شیر بدون چربی، پروتئین آب پنیر و رژیم‌های غذایی سرشار از قند ممکن است باعث بروز آکنه شوند، اگرچه این موضوع بحث برانگیز است. داشتن یک رژیم غذایی متعادل و مغذی با مقدار زیادی میوه و سبزیجات تازه، به ویژه آنهایی که سرشار از ویتامین C و بتاکاروتن هستند، به کاهش التهاب کمک می‌کنند. همچنین شواهدی وجود دارند که خوردن ماهی می‌تواند کمک کننده باشد.

زنبیل خرید
تماس با کلینیک
× مشاوره در واتساپ