کلینیک درمان زخم آسا

درمان سوختگی با روش های نوین

درمان سوختگی با روش های نوین
فهرست مطالب

زخم سوختگی به عنوان یکی از رایج‌ترین و شناخته‌شده ترین انواع زخم‌ها، دارای درجات متفاوتی بر اساس شدت آن هستند. درجات سوختگی بالاتر نشانه شرایط حادتر زخم بیمار است و می تواند عوارض و خطرات بیشتری را برای وی ایجاد کند. برای انواع زخم‌های سوختگی بسته به علت ایجاد زخم و درجه آن درمان‌های متفاوتی از جمله درمان‌های دارویی و عمل‌های جراحی وجود دارد که می‌تواند باعث درمان کامل زخم و رهایی بیمار از درد و آسیب ناشی از آن شود.

زخم سوختگی


سوختگی ها، آسیب های بافتی هستند که در نتیجه گرما، قرار گرفتن در معرض خورشید و یا تابش های دیگر یا تماس با مواد شیمیایی و جریان الکتریکی ایجاد می شود. زخم سوختگی می تواند یک مشکل پزشکی کوچک یا یک وضعیت اضطراری خطرناک باشد.

پوست به عنوان بزرگترین و خارجی ترین عضو بدن، مسئول تنظیم دمای بدن، جلوگیری از خروج مایعات و بلوکه کردن باکتری های عامل بروز عفونت است. هر گونه زخم سوختگی که آسیب به بافت پوست را به همراه داشته باشد می ‌تواند بدن را در مقابل طیف وسیعی از مشکلات پزشکی و خطرات آسیب پذیر کند.

درمان زخم سوختگی بستگی به موقعیت و شدت آسیب دارد، یعنی آفتاب سوختگی و زخم های کوچک را به صورت خانگی نیز می توان درمان کرد، اما زخم های سوختگی عمیق و گسترده نیاز به مراقبتهای پزشکی فوری دارد. برخی افراد نیاز به درمان در مراکز سوختگی تخصصی و مراقبت های پزشکی طولانی مدت بعد از انجام روند درمانی خود دارد.

دلایل رایج زخم سوختگی


قرار گرفتن در معرض شعله یکی از رایج ترین دلایل ایجاد زخم سوختگی در افراد به شمار می رود. دلایل دیگر بسیاری نیز وجود دارد که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

اصطکاک سوختگی

وقتی یک جسم سخت به بخشی از پوستتان مالیده شده و آن را از بین می برد، پدیده ای رخ می دهد که به آن اصطکاک سوختگی گفته می شود. این نوع زخم سوختگی، هم خراشیدگی و هم سوختگی گرمایی است. این مسئله در تصادفات دوچرخه و موتور سوارها بسیار دیده می شود. سوختگی روی فرش نیز نوع دیگری از اصطکاک سوختگی محسوب می شود.

زخم سوختگی سرد

زخم سوختگی سرد

این پدیده که تحت عنوان سرمازدگی هم از آن یاد می شود، آسیب به پوست در اثر انجماد آن است. اگر در معرض دمای زیر صفر قرار گیرید ممکن است سوختگی سرد دچار شوید. این موضوع همچنین زمانی که پوست در تماس مستقیم با چیز خیلی سرد برای مدت زمانی طولانی قرار بگیرد نیز رخ می دهد.

زخم سوختگی حرارتی

 این سوختگی در اثر منابع گرمایی که دمای پوست و بافت ها را بالا می برد و منجر به مرگ سلول های بافتی می شود رخ می دهد. فلزات داغ، مایعات با دمای بالا، بخار و شعله وقتی در تماس با پوست قرار می گیرند منجر به این قبیل سوختگی های حرارتی می شوند.

سوختگی های تابشی

آفتاب سوختگی نوعی از سوختگی تابشی به شمار می‌رود، از جمله منابع تابشی دیگر می توان به اشعه ایکس و رادیوتراپی برای درمان سرطان نیز اشاره کرد.

سوختگی در اثر تماس با مواد شیمیایی

سوختگی در اثر تماس با مواد شیمیایی

اسیدهای قوی، حلال ها، مواد شوینده که دوستان در تماس باشد می تواند منجر به سوختگی آن شود.

سوختگی با جریان الکتریکی

وقتی با جریان الکتریکی تماس برقرار کنید ممکن است دچار این نوع سوختگی شوید.

درجات سوختگی


پزشکان بر اساس عمق آسیب وارد به پوست های سوختگی را دسته‌بندی می‌کنند. این دسته ها را درجات سوختگی می نامیم که عبارتند از: زخم سوختگی درجه یک، زخم سوختگی درجه دو، زخم سوختگی درجه سه و زخم سوختگی درجه چهار. هرچه درجه بالاتر می‌رود شدت سوختگی بالاتر است و گاهی درجه سوختگی شما تغییر خواهد کرد. این موضوع زمانی رخ می دهد که آسیب وارد شده به پوست گسترش می یابد و محل صدمه گسترده تر می شود.

سوختگی درجه یک

سوختگی درجه یک

این زخم سوختگی، لایه بیرونی پوست را تحت تاثیر قرار می دهد؛ یک آفتاب سوختگی ملایم نمونه ای از سوختگی درجه یک است. پوستتان ممکن است قرمز و دردناک باشد، اما هیچ گونه تاولی دیده نمی شود و آسیب های طولانی مدت در این موارد به ندرت دیده می شود.

علایم زخم سوختگی درجه یک

علایم زخم سوختگی درجه یک

 • قرمزی، پوست دردناک
 • بدون تاول

زخم سوختگی درجه دو

زخم سوختگی درجه دو

اگر دچار این نوع سوختگی شوید، لایه بیرونی پوست و همچنین درمیس (لایه زیرین آن) آسیب دیده است. پوستتان به رنگ قرمز روشن در می آید، متورم می شود و ممکن است درخشان و مرطوب باشد. در این حالت ممکن است شاهد تاول هایی روی پوست باشید و زخم سوختگی در اثر لمس شدن دردناک خواهد بود.

 • اگر زخم سوختگی درجه دو سطحی داشته باشید تنها بخشی از درمیس آسیب دیده است و احتمالاً این جای زخم باقی نمی ماند.
 • یک زخم سوختگی نسبتاً عمیق حالت شدیدتر از سوختگی به شمار می رود و ممکن است جای سخت و نوعی تغییر رنگ دائمی در پوستتان ایجاد کند.

علایم زخم سوختگی درجه دو:

علایم زخم سوختگی درجه دو:

 • قرمزی، پوست دردناک
 • تاول
 • تورم

زخم سوختگی درجه سه

زخم سوختگی درجه سه

این زخم سوختگی که بعضا آن را زخم سوختگی با ضخامت کامل می نامند، نوعی صدمه است که دو لایه کامل از پوست را تخریب می کند. در این حالت پوست به جای قرمز شدن، به حالت سیاه، قهوه ای، سفید یا زرد در می آید. پوستتان درد نخواهد داشت چون این زخم سوختگی منجر به آسیب به ریشه های عصبی می شود.

علائم زخم سوختگی درجه سه

 • پوست سفید، سیاه یا قرمز تیره
 • می تواند درد داشته باشد اما از طرفی می تواند بی حس باشد.

زخم سوختگی درجه چهار

این زخم سوختگی، عمیق ترین و شدیدترین حالت سوختگی است که معمولا خطرناک هستند. زخم سوختگی درجه چهار منجر به تخریب تمامی لایه های پوست و همچنین استخوان، عضلات و تاندون ها می شود.

علائم زخم سوختگی درجه چهار

 • بی حسی در ناحیه دچار سوختگی
 • بافت پوستی، چربی، عضلانی یا حتی استخوانی آسیب دیده

بسته به شدت سوختگی، بعضی افراد ممکن است دچار شوک شوند. علائم شوک می تواند شامل رنگ بریدگی و سردی و رطوبت پوست، ضعف، لب و ناخن کبود و افت هوشیاری باشد.

وضعیت اورژانسی زخم‎‌های سوختگی


در صورت وجود موارد زیر به دنبال مراقبت پزشکی اورژانسی باشید:

 • سوختگی که کل دستها، پاها، صورت، کشاله ران، باسن، و یک مفصل اصلی یا بخش بزرگی از بدن را در بر بگیرد.
 • سوختگی های عمیق، یعنی سوختگی هایی که تمامی لایه های پوستی و حتی بافت های عمیق تر را متاثر کند.
 • زخم سوختگی که به شکل سیاه، قهوه ای یا سفید دربیاید.
 • سوختگی ناشی از مواد شیمیایی یا جریان برق
 • دشواری تنفس یا سوختگی مجرای تنفسی

تشخیص پزشکی


تشخیص پزشکی

اگر برای درمان زخم سوختگی به پزشک مراجعه کنید، شدت سوختگی شما را با معاینه پوست ارزیابی می کند. او ممکن است در صورتی که زخم سوختگی بیش از ۱۰ درصد کل بدنتان را پوشش دهد، سوختگی خیلی عمیق باشد یا سوختگی در صورت، کشاله ران یا پاها باشد و یا معیارهای دیگری را داشته باشد که توسط انجمن سوختگی آمریکا ارائه شده باشد، توصیه کند که شما به یک مرکز تخصصی سوختگی انتقال داده شوید.

 پزشک آسیب های دیگری را که وجود دارد را نیز بررسی می کند و ممکن است درخواست آزمایش های دیگر، تصاویر اشعه ایکس یا روند های تشخیصی دیگر را بدهد.

درمان زخم سوختگی


درمان زخم سوختگی

سوختگی های جزئی را با درمان های خانگی می توان برطرف کرد و معمولاً طی مدت زمان چند هفته ای درمان خواهد شد. روند درمانی برای سوختگی های جدی بعد از مراقبت های اولیه پزشکی مناسب و ارزیابی زخم سوختگی، می‌تواند شامل مصرف دارو، پانسمان زخم، جراحی و یا درمان های دیگر باشد. اهداف درمان زخم سوختگی عبارتند از کنترل درد، برداشتن بافت های مرده، پیشگیری از بروز عفونت، کاهش احتمال باقی ماندن جای زخم و بازیابی عملکرد. افرادی که دچار زخم‌های سوختگی شدید هستند نیازمند درمان در مراکز سوختگی تخصصی هستند. آنها ممکن است به گرافت پوست برای پوشاندن زخم های بزرگ یا شاید به حمایت‌های روانی و بعد از انجام روند درمانی، به مدت زمان زیادی فیزیوتراپی نیاز پیدا کنند.

درمان پزشکی

درمان پزشکی

مراقبت های پزشکی پس از دریافت مراقبت‌های اولیه برای زخمهای بزرگ، می تواند شامل مصرف دارو و محصولاتی باشد که برای بهبود زخم مورد استفاده قرار می گیرد.

درمان های مبتنی بر آب

تیم مراقبتی شما می توانند از تکنیک های مانند درمان با بخار امواج فراصوت برای پاکسازی و تحریک بافت زخم استفاده کند.

استفاده از مایعات برای پیشگیری از خشک شدن

شاید برای جلوگیری از کاهش آب بدن ایجاد مشکل در اندام های بدن نیاز به تزریق درون وریدی داشته باشید.

داروی مسکن درد و استرس

بهبود زخم و سوختگی می‌تواند با درد فراوانی همراه باشد، به همین دلیل شاید نیاز باشد تا از برخی داروها مانند مورفین یا داروهای ضداسترس – به خصوص در زمان تغییر پانسمان – استفاده کنید.

کرم‌ها و پمادهای سوختگی

اگر به مراکز سوختگی منتقل نشدید، تیم مراقبتی شما می‌تواند بین محصولات موضعی مختلف به منظور کمک به بهبود زخم استفاده کند، که از آن جمله می توان به باسیتراسین یا سیلور سولفادیازین اشاره کرد. این محصولات به جلوگیری از بروز عفونت و بسته شدن زخم کمک می کنند.

پانسمان

تیم پزشکی شما می تواند همچنین از پانسمان های مخصوص زخم برای تسریع روند بهبود زخم شما استفاده کنند اگر به یک مرکز تخصصی سوختگی منتقل شوید احتمالاً زخم‌سوختگی شما احتمالا با یک گاز استریل خشک پوشانده می شود.

داروهای ضد عفونت

در صورت گسترش عفونت‌شدید، احتمالاً تزریق درون وریدی آنتی بیوتیک را خواهید داشت.

تزریق واکسن کزاز

پزشکتان ممکن است بعد از بروز آسیب زخم سوختگی، توصیه به تزریق واکسن کزاز نماید.

فیزیوتراپی و کاردرمانی

اگر ناحیه سوختگی بزرگ باشد و هر یک از مفاصل را پوشش دهد، ممکن است به تمرینات فیزیوتراپی نیاز داشته باشید. این تمرینات باعث ایجاد کشش پوست می شوند، بنابراین این تمرینات به منعطف ماندن مفاصل منجر می شوند. تمرینات ورزشی می تواند قدرت عضلات و هماهنگی آنها را بهبود دهد و کار درمانی می‌تواند در صورت بروز هرگونه مشکل در انجام فعالیت‌های معمول روزانه به شما کمک کند.

جراحی و درمان های دیگر

جراحی و درمان های دیگر

ممکن است که به یک یا چند مورد از موارد زیر نیاز پیدا کنید:

کمک به تنفس

اگر صورت یا گردنتون سوخته باشد، گلویتان ممکن است در اثر تورم بسته شود در صورت وجود این مشکل، پزشکتان ممکن است یک لوله درون نایتان وارد کند تا به اکسیژن رسانی به ریه ها با مشکل مواجه نشود.

لوله تغذیه

با وجود سوختگی های گسترده یا کسانی که با سوء تغذیه مواجه هستند، ممکن است به مکمل غذایی نیاز داشته باشند. شاید گزینه ممکن برای این افراد وارد کردن لوله تغذیه از طریق بینی به معده باشد.

سهولت گردش جریان خون

اگر یک زخم سوختگی در اطراف یک عضو ایجاد شود می تواند باعث سفت شدگی و قطع جریان خون شود. پینه زخم ایجاد شده در اطراف سینه می تواند راه تنفس را به صورت کامل گرفته و این فرایند را دشوار کند، که در این حالت پزشک پینه روی زخم را بریده و این فشار را کاهش می‌دهد.

گرافت پوست

روند گرافت پوست یک فرآیند جراحی برای داشتن پوستی سالم و جایگذاری بافت زخم ناشی از زخم سوختگی عمیق خواهد بود. اعطا کننده پوست می تواند از بین اهدا کنندگان فوت شده یا خوک ها باشند و این موضوع راه حلی موقتی برای این مشکل در نظر گرفته می شود.

جراحی زیبایی

جراحی زیبایی می تواند ساهره زخم سوختگی را بهبود دهد انعطاف مفاصل که تحت تاثیر قرار گرفته اند را افزایش دهد.

بستری بیمار با زخم سوختگی


بستری بیمار با زخم سوختگی

با توجه به آنکه سن قربانی زخم سوختگی و درصدی از سطح بدن که درگیر سوختگی است، مهمترین فاکتورهای موثر در نتیجه آسیب ناشی از سوختگی به شمار می‌روند، انجمن سوخته آمریکا پیشنهاد می کند که بیمار زخم سوختگی که شرایط زیر را دارا باشد باید در مراکز سوختگی تخصصی مورد درمان قرار بگیرد:

 • افرادی با سوخته های عمیق و جزئی که ۱۰ درصد یا بیشتر از سطح بدنشان دچار سوختگی باشد.
 • بیمار با هر سنی که دچار سوختگی های عمیق تر شود.
 • سوختگی صورت، دستان، پاها، کشاله ران یا ناحیه تناسلی یا سوختگی که اطراف بخشی از بدن گسترده شده باشد.
 • سوختگی همراه با آسیب استنشاقی که مجرای تنفسی یا ریه ها را تحت تأثیر قرار داده باشد.
 • بیمارانی که مشکلات زمینه ای حادمانند دیابت، فشار خون بالا، بیماری قلبی، بیماری کلیوی، یا تصلب چند بافت داشته باشند.
 • افرادی که مشکوک به قرار گرفتن تحت سو استفاده جنسی باشند.
 • سوختگی با مواد شیمیایی
 • زخم سوختگی با جریان الکتریکی

عوارض زخم سوختگی


یک زخم سوختگی شدید (با ضخامت کامل) می تواند یک آسیب مخرب و جدی نه تنها از لحاظ فیزیکی بلکه از لحاظ روانی باشد. سوختگی می تواند نه تنها خود قربانی، بلکه کل خانواده را تحت تأثیر قرار دهد. افرادی که دچار زخم سوختگی شدید می شوند ممکن است توانایی فیزیکی بخش به خصوصی در یکی از موارد زیر را از دست بدهد:

 • قطع عضو
 • بدشکلی
 • ضعف حرکتی
 • جای زخم
 • عفونت‌های مکرر به دلیل پوست سوخته که توان سیستم ایمنی در مقابل عفونت را کاهش می دهد.

بعلاوه زخم سوختگی شدید می تواند تا لایه های عمیق پوستی نفوذ کند و منجر به آسیب بافتی و عضلانی شود و تمامی سیستم‌های بدن را تحت تاثیر قرار دهند. زخم سوختگی همچنین می‌تواند مشکلات روانی مانند افسردگی، کابوس های شبانه و یادآوری رویدادهای عذاب آور را به همراه داشته باشد. به طور کلی مشکلات ناشی از زخم سوختگی شدید و عمیق می تواند عبارت باشند از:

 • عفونت باکتریایی که می تواند منجر به عفونت خونی شود.
 • از دست رفتن مایعات شامل کاهش حجم خون
 • دمای پایین وخطرناک بدن
 • مشکلات تنفسی ناشی از استنشاق هوای داغ یا دود
 • جای زخم یا گوشت اضافه ناشی از رشد بیش از حد بافت زخم
 • مشکلات استخوانی و مفصلی مانند زمانی که زخم باعث کوتاهی یا انقباض پوستی عضلانی یا تاندون ها شود.

سوالات متداول


مدت زمان بهبود زخم سوختگی چقدر است؟

زخم سوختگی درجه یک باید خود به خود در طول یک هفته بهبود یابد و جای زخمی هم باقی نمی ماند. درمان زخم سوختگی درجه ۲ معمولا دو هفته طول می کشد. گاهی این جای زخم سوختگی باقی می ماند، اما در طول زمان از بین می رود. بهبود زخم سوختگی درجه ۳ می تواند ماه ها یا سال ها به طول بیانجامد.

چه زمانی می گوییم که زخم سوختگی در حال بهبود نامناسب است؟

گفتن اینکه زخم سوختگی بهبود یافته یا نه کمی دشوار باشد چون رنگ نوحیه سوخته از باقی جا ها متفاوت است پوست بهبود یافته ظاهری خشک دارد استثنائی که در این حالت وجود دارد زخم های عمیقی است از ابتدا زهره خشکی دارد.

آیا زخم سوختگی باید مرطوب نگه داشته شود یا خشک؟

زخم‌های سوختگی کوچک را با پماد های آنتی بیوتیک موضعی بدون نسخه درمان کنید از جمله این موارد می‌توان به پلی اسپرین اشاره کرد زخم سوختگی را بانداژ بپوشانید چون زخم سوختگی در حالت مرطوب و پوشیده بهتر درمان می شود.

زخم سوختگی چطور سریعتر خوب می شود؟

بلافاصله زخم سوختگی را در آب سرد و خنک فرو ببرید، یا کمپرس سرد و خیس روی آن بگذارید. این کار را حدودا ۱۰ دقیقه یا تا زمانی که درد فروکش کند ادامه دهید. دو یا سه بار در روز روی زخم سوختگی وازلین بمالید. از مالیدن پماد خمیر دندان روی زخم سوختگی خودداری کنید، چرا که این مواد می‌تواند عامل ایجاد بروز عفونت شوند.

آیا وازلین برای زخم سوختگی خوب است؟

 اگر دو سه بار در روز وازلین روی زخم سوختگی بمالید، می تواند به مرطوب ماندن و بهبود سریعتر زخم سوختگی کمک کند.

آیا باید روی زخم سوختگی شدید یخ بگذاریم؟

از یخ، آب یخ، یا حتی آب خیلی سرد استفاده نکنید. سوختگی های شدید نباید با یخ یا آب یخ درمان شود، چرا که این مسئله می‌تواند آسیب بیشتر به بافت را به همراه داشته باشد. بهترین چیز برای پوشاندن زخم سوختگی یک حوله تمیز یا یک پارچه است و بلافاصله برای ارزیابی پزشکی به مراکز اورژانس مراجعه کنید.

چه پمادی برای زخم سوختگی خوب است؟

می توانید از یک لایه نازک پماد مانند وازلین یا آلوئه ورا روی زخم سوختگی استفاده می کنید. لازم نیست که پماد حاوی مواد آنتی بیوتیک باشد، بعضی پمادهای آنتی بیوتیک می تواند باعث ایجاد حساسیت پوستی شود. از کرم، لوسیون، روغن، کورتیزون، کره یا سفیدی تخم مرغ استفاده نکنید.

چرا خمیر دندان برای زخم سوختگی خوب نیست؟

سدیم فلوراید داخل خمیر دندان برای پوشش و پیشگیری از پوسیدگی دندان مفید است. اما زمانی که خمیر دندان را به پوستتان میزنید می ‌تواند گرما و باکتریهای بد را روی پوست محبوس کند. خمیر دندانهای بدون فلوراید می‌تواند حاوی جوش شیرین یا دیگر مواد سفید کننده باشد که فرآیند بهبود پوستتان را به تعویق می‌اندازد.

برای سوختگی ناشی از آب داغ چه چیزی خوب است؟

بلافاصله بعد از بروز سوختگی محل زخم سوختگی را با آب خنک برای ۲۰ دقیقه خنک کنید. هرگز از یخ آب یخ یا هر کرم یا ماده چرب کننده مانند کره استفاده نکنید.

تاول سوختگی چه مدت باقی می ماند؟

بیشتر تاول ها به صورت طبیعی بعد از ۳ تا ۷ روز از بین می روند و نیازی به مراقبت های پزشکی ندارند. خودداری از ترکاندن تاول بسیار با اهمیت است، چرا که این مسئله می تواند منجر به بروز عفونت یا کاهش سرعت فرآیند بهبود زخم شود. اگر تاول باز شد پوست مرده روی آن را جدا نکنید.

تاول چه درجه سوختگی محسوب می‌شود؟

زخم های سوختگی درجه ۲ هم لایه رویی و هم لایه زیرین پوست را متاثر می‌کند. آنها منجر به ایجاد درد قرمزی، تورم و ایجاد تاول می شوند.

چرا سوختگی در کودکان شدیدتر است؟

سوختگی شدیدتر در بچه در نتیجه پوست نازک تر آنها است. همچنین بچه ها رطوبت و مایعات بیشتری در نتبجه وجود زخم سوختگی از دست می‌دهند و بیشتر در معرض هایپوترمی هستند.

فهرست مطالب
زنبیل خرید
تماس با کلینیک
×مشاوره در واتساپ