مطب درمان زخم آسا

درمان سوختگی با بخاری درمان خانگی و رفع جای سوختگی

بخاری داغ
فهرست مطالب

تماس با اشیای داغ مانند بخاری داغ می تواند منجر به وارد شدن آسیب به لایه های مختلفی از پوست شود. نوع سوختگی و شدت آن به تعداد لایه های متاثر شده پوست بستگی دارد.

درصورتیکه سوختگی سطحی باشد و آسیب جدی به پوست وارد نشود، می‌توان با استفاده از درمان خانگی سوختگی را درمان کرد. درصورتیکه سوختگی شدید باشد و در نواحی حساس نظیر دست، صورت و پا رخ دهد،‌ بهتر است بلافاصله به پزشک مراجعه شود.

انواع سوختگی با بخاری


انواع سوختگی با بخاری

سوختگی با بخاری را می توان با ضخامت آن تعریف کرد (سطحی، جزئی و کامل).

سوختگی سطحی یا درجه 1 با بخاری 

سوختگی سطحی یا درجه 1 با بخاری

این سوختگی شامل اپیدرم، خارجی ترین لایه پوست، می شود. نشانه ها و علائم سوختگی درجه 1 عبارتست از: درد، قرمزی، سفید شدن ناحیه دارای سوختگی با لمس کردن.

سوختگی ضخامت جزئی یا سوختگی درجه 2 با بخاری

سوختگی ضخامت جزئی یا سوختگی درجه 2 با بخاری

این سوختگی شامل اپیدرم و بخش هایی از درم، لایه دوم پوست، می‌شود. بسته به اینکه چقدر از درم درگیر شده باشد می توان این زخم را تحت دسته سطحی یا عمیق قرار داد.

نشانه ها و علائم آن عبارتست از درد، قرمزی، سفید شدن ناحیه دارای سوختگی با لمس کردن، لکه شدن پوست، تاول، رطوبت زخم، ولی هنوز موی ناحیه از بین نرفته است. در صورتیکه زخم عمیق باشد، بیمار ممکن است درد را حس کند یا نکند (این بستگی به آن دارد که چه مقدار از انتهای اعصاب تخریب شده باشد)، محل سوختگی ممکن است مرطوب با خشک باشد (آنقدری عمیق که ممکن است غدد عرق ریز تخریب شده باشند)، ناحیه سوخته با لمس سفید شود یا خیر، و موی ناحیه معمولا از بین می رود.

سوختگی ضخامت کامل یا سوختگی درجه ۳ با بخاری 

سوختگی ضخامت کامل یا سوختگی درجه ۳ با بخاری

این سوختگی شدید ترین نوع سوختگی است و شامل تمامی قسمت های اپیدرم و درم یعنی دو لایه اول پوست میشود. بخش های انتهای اعصاب، عروق خونی کوچک، فولیکول‌های مو و غدد عرق ریز کوچک تماماً تخریب می شوند. اگر سوختگی خیلی شدید باشد می‌تواند استخوانها و عضلات را نیز درگیر کند. در صورت بروز سوختگی درجه 3 با بخاری، باید سریعا به پزشک مراجعه شود.

از بین بردن جای زخم سوختگی با بخاری


از بین بردن جای زخم سوختگی با بخاری

درمان فوری و مراقبت مناسب از زخم، معمولا بهترین روش پیشگیری یا حداقل سازی ظاهر زخم به جا مانده از سوختگی با بخاری است. بسیاری از جای زخم ها در طول زمان از بین می روند با این حال جای زخم برآمده معمولاً به خودی خود از بین نمی رود و شاید نیازمند انجام روشهای درمانی مخصوصی باشد. فرد می تواند با انجام کارهای زیر، جای زخم باقیمانده در اثر سوختگی با بخاری را کاهش دهد:

مالیدن ژل سیلیکون

این کار با کاهش اندازه سفتی و قرمزی آن، می‌تواند به کاهش ظاهر جای زخم باقی مانده کمک کند.

مراقبت از محل سوختگی در مقابل خورشید

اشعه فرابنفش ناشی از نور خورشید می تواند باعث تیره تر شدن رنگ و مشهودتر شدن محل سوختگی شود. افراد باید از لباس یا کرم ضد آفتاب spf30 یا بالاتر برای پوشاندن محل سوختگی استفاده کنند.

مراقب محصولات بدون نسخه رفع جای زخم باشید.

از استفاده از کرم های حاوی ویتامین آ یا ویتامین e بر روی محل سوختگی خودداری کنید، چرا که این مواد می تواند باعث مشهودتر شدن آن شود، با اینحال سعی کنید پوستتان را مرطوب نگاه دارید.

زنبیل خرید
تماس با کلینیک
× مشاوره در واتساپ